Bir Hamileye Asla Söylememeniz Gereken 7 Cümle!

Huyların değiştiği, duyguların çalkalandığı ve hormonların gökyüzü ile bir olduğu bir dönem hamilelik. Hem dünyanın en güzel hissi, hem dünyanın en garip 9 ayı, 10 günü… Hamilelerin gözünde her filmin hassas, her gıdanın çekici, her sözün ise kırıcı olduğu bu hassas aylarda, eğer hamile bir yakınınız varsa “bari siz demeyin” diyeceğimiz 7 cümlemiz var sizin için.
Bari siz demeyin!
1- “İkiz olmadığına emin misin?”
Eyvah eyvah. Bu cümlenin HAM (Hamile Arama Motoru)’daki karşılığı “Tatlım sen iyice şiştin, kilo aldın!” Hamile olsun olmasın; kilo ile şaka olmaz!hamile
2- “Doğum tarihi konusunda emin misin? Yarın doğum yapacak gibi duruyorsun!”
Elbette ki doğum tarihi konusunda emin. Bazı hamileler özellikle kilolu hamileler daha fazla şişebilir ya da ödem nedeni ile doğuma kısa bir süre kalmış olabilir. Ancak tıpkı yukarıdaki maddede de söylediğimiz gibi ucu kiloya dokunan cümlelerden uzak durun.
3- “Kız bebek sahibi olabilirsin. Biliyor musun kız bebekler annelerinin güzelliğini alırmış”
Çirkin deseniz daha iyi. Bir anne adayının kendine en özgüvensiz olduğu günlerde bu tarz bir cümle kurmanız, onu daha da diplere çekecektir.anne_adayı
4- “Merak etme, emzirirken hamilelik döneminde aldığın tüm kiloları verirsin”
Şu ana bir çare mi?
5- “Karnın öne doğru gidiyor, erkek bekliyor olabilirsin”
Şehir efsanelerinden uzak durmanızda yarar var. Ne kız bebek annenin güzelliğinden alır, ne kalçası genişleyen ve karnı öne doğru büyüyen, erkek bebek doğurur. Tıp bu konuda son sözü söyler.hamile_2
6- “Onu asla yememelisin!”
Hamilelik döneminde yasak olan bir silsile gıda varken, bunları sürekli hatırlatmanız olsa olsa yasağa olan merakı uyandırır. Bir hamilenin yeme düzenine çok fazla müdahale etmeseniz iyi olur. Bununla ilgili en doğru bilgi doktordan gelecektir.
7- “Yalpaladığına göre büyük bir bebek taşıyor olmalısın!”
Hamilelikte hareket kısıtlanması elbette olağan. Bunu bebeğin büyüklüğüne bağlamak, hamileyi durduk yere endişelendirmek ya da tedirgin etmekten başka bir işe yaramayacaktır.
Hamilelik döneminde yaşanılan sıkıntıların en güzel mükâfatı, kollarınızın arasında nefes alan minicik bir beden… Bu minik beden, dünyanıza sevgi tohumları ekmesinin yanı sıra araya masraf tohumları(!) da ekmiyor değil! Bebeğiniz ile birlikte adeta kardeş gibi büyüyen masraflar da kapıda. Migros her zaman olduğu gibi şimdi de yanınızda! Tüm Palmer’s hamile ve bebek bakım ürünlerinde tam %15 indirim sizi bekliyor. Ayrıca tüm Uni Baby ürünlerindeki %25’lik indirimi de kaçırmayın!