Botox Yaptırmak Hakkında 8 Bilgi

Yıllar geçse de güzelliğimizden bir şey kaybetmeden genç kalabilmek hepimizin hayalidir. Bu hayal için başvurduğumuz spor, beslenme gibi yöntemler kadar botoks da giderek daha fazla tercih edilen seçeneklerden biri. Ömrünüzü mümkün olduğunca az mimik çizgisi sayesinde daha genç bir görünümle tamamlamak için siz de botoxtan yararlanmak istiyorsanız botox hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz. İşte detaylar…

 

  • Botoks Nedir?

 

Botoks; herhangi bir cerrahi müdahale içermeyen, gençlik iksiri sayılabilecek bir ilaç yöntemidir. Oksijensiz bir ortamda Clostridyum Botilinum isimli bakterinin üretilmesiyle elde edilir ve cilde uygulandığında sinir iletimini geçici olarak durdurur. Bu sayede kasların uyarılmasını da geçici olarak engelleyerek kırışıklıkların oluşumunu engeller.

 

  • Ne Zaman Yapılır?

 

Botox, genelikle kırışıklıklar kendini göstermeye başladıktan sonra uygulanması gerek diye düşünülür; ancak günümüzde kontrollü yaşlanmanın önemini artık biliyoruz. Kontrollü yaşlanma, kırışıklıklar meydana çıkmadan küçük müdahaleler yapılarak büyük sorunların çıkmasını önlemektir. Yani cildiniz henüz ciddi form kaybetmeden botoksa başlayarak çok daha kolay bir şekilde genç kalmanızı mümkün hale getirebilirsiniz.

 

  • Botoks Nasıl Yapılır?

 

Botox işlemi, uzman eller tarafından yapıldığı takdirde son derece basit ve güvenlidir. Uygulanmak istenen bölge üzerine lokal anestezi içeren bir krem sürüldükten sonra çok ince bir iğne aracılığıyla küçük dozlarda ilaç enjekte edilmesiyle botox yapılır.

 

  • Botoks Yaptırmak Yerine Krem Kullanılabilir mi?

 

Botoks yaptırmak istiyor ancak etkisinden şüphe duyuyorsanız size şöyle bir örnek verelim. Piyasada bulunan kırışık giderici birçok ürün, sadece yüzeysel çizgilerde etkiliyken botox yöntemi kırışıklıkları derinden ele geçirerek gidermeyi amaçlar. Kremler, cildi besleyerek kırışık oluşumunu engellerken botox, kırışıklığa yol açan kasların gevşemesini ve bir daha kırışıklık oluşturmasını engellemeye odaklıdır. Kısacası kırışıklık konusunda çok etkili kremler olsa da botox ile karşılaştırılması pek doğru değildir.

 

  • Yüz İfadesi Kaybolur mu?

 

Botox, söz konusu olduğunda akla gelen ilk sorulardan biri de mimiklerin olumsuz bir şekilde etkilenip etkilenmediğidir. Botox, işini iyi bilen bir uzman tarafından uygulandığında mimiklerin kaybolmasına neden olmaz. Eğer siz de botox yaptırmak istiyorsanız kesinlikle işinde iyi olan birini bulmalı ve mimiklerinizden vazgeçmeden sadece kırışıklıklarınızdan kurtulmalısınız.

 

  • Ne Kadar Sürede Değişim Gösterir?

 

Botox, uygulaması 10-15 dakika süren bir seansta gerçekleşen bir müdahaledir. Elde edilecek değişim de en az seans kadar kısa sürede kendini belli eder. Botoxtan sonraki 3-7 gün içerisinde olumlu değişimi fark etmek mümkündür.

 

  • Ne Kadar Sürede Yenilemek Gerekir?

 

Botox, düzenli olarak yapılması gereken bir müdahaledir. Bir seansın etkisi 4-5 ay süresince devam edebilse de botox seanslarına düzenli olarak ideal devam süresi genelde 3-4 ay arasında değişmektedir.

 

  • İyileşme Süreci Var mıdır?

 

Botox; uygulaması kolay, kısa olan ve herhangi cerrahi bir müdahale içermeyen bir yöntem olduğundan beklenmesi gereken bir iyileşme süreci bulundurmaz. Botox seansından hemen sonra kişi, günlük hayatına sorunsuz devam edebilmektedir.