Bu Doğum Yöntemi ile Mutlaka Tanışın; Hipnodoğum!

Gün geçmiyor ki yeni doğum yöntemleri ile tanışmayalım. Yıllar evvel epidural girdi hayatımıza, sonra suda doğum ile şaşırdık… Şimdi ise yepyeni bir “doğum trendi” sardı bizi ve tüm dünyayı; hipnodoğum. Sizin için araştırdık.
doğum_yöntemleri
Cambridge Düşesi Kate Middleton ile gündeme gelen hipnodoğum; bilinçaltında doğum ile ilgili olumsuz önyargıları ve düşünceleri silmeye yardımcı olan ve bu ağrıların aslında başa çıkılabilir ağrılar olduğu algısını yaratan bir sistem. Her kadının gençlik ve hatta çocukluk zamanlarından beri aklında yer eden bir takım korkular vardır; tanıdıkların doğum hikayeleri mesela. Özellikle hamilelik ve doğum gibi hassas konular, endişeleri de beraberinde getiriyor. Bu endişelerden hareketle, tıp ve yöntemler her geçen gün gelişiyor. Onlardan biri hipnodoğum yani Regresyon Hipnoterapisi. Bu terapi bir ilaç değil; doğum sancılarına doğrudan etki de etmiyor aslında. Esas amaç anne adayının bilinçaltını kötü düşüncelerden arındırmak ve rahat bir doğum gerçekleştirmesini sağlamak. Her kadının ağrı eşiği ve doğum sancılarını algılaması farklılık gösterir ancak bilinçaltında yatan korkular benzerdir. Bunlardan hareketle uygulanan hipnoterapi ile bu korkular silinir. Negatif şartlanmaları silip, doğumu doğal bir süreç olarak görmek ilk şart. Fakat unutmamak gerekir ki hipnodoğum, doğum sancılarını azaltmıyor; bunlarla baş edebilme bilincini kazandırıyor.
yenidoğan
Regresyon hipnoterapisi sadece doğum ağrılarını dindirmede değil, travma hasarlarından kurtulmak, korku ve fobilerden arınmak ve hatta taciz ya da tecavüz gibi hayatı olumsuz etkileyen duyguların bünye üzerindeki etkisini silmek için ve hayatı olumsuz etkileyen birtakım durumların altında yatan esas nedenleri temizlemek için de kullanılan bir yöntem. Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın bu yöntem ile doğum yapmasıyla birlikte dünyada bir trend haline gelen hipnodoğum henüz ülkemizde çok yaygın değil. Ancak etkileri yayıldıkça, çok yakında her anne adayının bildiği ve uyguladığı bir yöntem olması oldukça muhtemel.