Burun Üzerindeki Gözenekleri Yok Eden 6 Yöntem

Cilt üzerinde oluşan geniş gözenekler hem estetik görünümü hem de cildin sağlığını bozan durumlardan biridir. Ciltteki yağ miktarı, normal miktarı aştıkça gözenekler giderek büyümeye başlar. Büyüyen gözenekler, çoğunlukla burun üzerinde ya da yüzün orta bölümünde görünmektedir. Peki oldukça rahatsız edici bu durumu iyileştiren bir yöntem yok mudur? Elbette ki var! İşte genişlemiş gözenekleri yok eden 6 çözüm önerisi.

1. Süt Serumu

Kesilmiş süt suyu olarak da bilinen süt serumu, cildinizin arınmasına yardım eden en etkili yöntemlerden biridir. Gözeneklerin genişlediği bölge üzerine bir pamuk yardımıyla süt serumu uygulayın. Pamuğu yüzünüzde narin hareketlerle gezdirin. 20 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda kısa zamanda gözeneklerden kurtulduğunuzu fark edeceksiniz.

2. Sıkılaştırıcı Kür

Burun üzerindeki gözeneklerden 1 ay içerisinde kurtulmak isterseniz doğanın mucizelerinden biri olan ısırgan yaprağından yararlanabilirsiniz. Cezve içerisine 1 bardak su, 1 kaşık kadar kekik ve aktarlardan kolayca bulabileceğiniz bir tutam ısırgan yaprağını ekleyip güzelce kaynatın. Hazırladığınız karışım ile her hafta sabah-akşam olmak üzere pamuk yardımıyla cildinizi temizleyin. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda 1 ay içerisinde gözeneklerin sıkılaştığını göreceksiniz.

3. Badem Maskesi

Beden ve zihin sağlığı için önemli olan bademleri bu kez cilt sağlığı için kullanıyoruz. 1/3 fincan bademi ezerek toz haline getirdikten sonra un haline gelene kadar üzerine azar azar su ekleyin. Bademler un haline geldiğinde genişleyen gözeneklerden şikâyetçi olduğunuz bölgeler üzerine uygulayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Bu yöntemi haftada en az 2 kez uyguladığınızda gözeneklerin giderek sıkılaştığını fark edeceksiniz.

4. Limon Maskesi

Birçok konuda olduğu gibi cilt sağlığı konusunda da etkili bir rol oynayan limon ile gözeneklerden kurtulmanız mümkündür. Birçok kozmetik ürününde de etkisinden yararlanılan limonu sıkın ve bir miktar su ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı pamuk yardımı ile gözeneklerden şikâyetçi olduğunuz bölgelere uygulayın. Yarım saat kadar beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. Bu yöntemi düzenli olarak uyguladığınızda kısa zamanda görünümü ile rahatsız eden gözeneklerden kurtulabilirsiniz.

5. Papaya

Yüzünüzü yıkayın ve daha sonra soyulmuş bir papaya kabuğunun iç kısmını yüzünüze sürün. 15 dakika kadar bekletip su ile durulayın. Kısa bir süre içerisinde tüm gözeneklerin kapanmaya başladığını göreceksiniz.

6. Kil Maskesi

Genişleyen gözeneklerden kurtulmanın etkili bir diğer yolu da kil maskesi uygulamaktır. Kil, cildin gözeneklerini temizleyerek kir ve yağdan arınmasını sağlar. Tamamen temizlenip arınan ciltte gözenekler giderek sıkılaşmaya başlar.