Çanta Temizlemenin 6 Yolu

Kıyafetlerinizin en etkili tamamlayıcısı, yükünüzün en güçlü taşıyıcısı olan çantalar; zaman zaman aşırı kirlenmelere maruz kalabilir. Yazımızın devamında rugan çantadan bez çantaya kadar farklı birçok çantayı nasıl temizleyebileceğinizden bahsettik.

İşte çantaları temizlemenin 6 basit yöntemi… 

1. Rugan Çanta Nasıl Temizlenir?

Özel günlerin en şık aksesuarlarından biri olan rugan çanta, birbirinden basit yöntemlerle temizlenebilmektedir.

Rugan çantanızı tozlardan kurtarmak için sadece hafif nemli bezle silmek yeterlidir. Rugan çantanızda lekelenmeler mevcutsa bir miktar limona ya da makyaj sütüne batırdığınız bir parça pamuk yardımıyla silerek lekelerden kurtulmanız ve aynı zamanda rugan çantanızı ilk günkü parlaklığına kavuşturabilmeniz mümkündür.

 2. Süet Çanta Nasıl Temizlenir?

Tercihiniz parlak görünümlü rugan değil de mat görünümlü süet çantalardan yanaysa şimdi söyleyeceğimiz temizlik sırrını bir kenara not edin deriz. Eğer süet çantanız büyük ve yayılmış bir lekeye sahipse bir süet fırçası bir de süet spreyi edinin ve lekenin iyice kurumasını bekleyin. Tamamen kuruyan lekeyi süet fırçası ile fırçalayıp sonrasında süet spreyi sıkın. Lekenin kaybolup çantanın eski görünümüne kavuştuğunu göreceksiniz.

3. Deri Çanta Nasıl Temizlenir?

Deri çantalar bakımı zor olsa da temizlenmesi en kolay çantalar arasında yer alır. Kirlenen deri çantanızı sıcak suda sıkılmış bir bez yardımıyla nazik hareketlerle silin. Daha sonra kaliteli, mümkünse doğal içerikli bir sabunla güzelce ovun. Sabun kalıntılarından kurtulmak için en az iki bez ile tekrar silin. Sonunda kusursuz bir temizliğe kavuşun.

4. Kumaş Çanta Nasıl Temizlenir?

Kumaş çantalar, yıkanabilir özellikte olduğundan temizlenme aşamasında yorucu olmazlar. Kirlenen kumaş çantanızı ters çevirip 30 derece sıcaklığa ayarlanan çamaşır makinesinde güvenle yıkayabilirsiniz, ancak kumaş çantanız boyalı veya bol desenli ise bir yastık kılıfının içine koyup makineye öyle atmak etkili bir koruma sağlayabilir.

5. Hasır Çanta Nasıl Temizlenir?

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez tercihlerinden olan hasır çantalar, doğal yapısından dolayı temizlik sırasında kimyasallardan ve yoğun ıslaklıktan korunması gerekir. Nemli bir bez ile hasır çantanızın tozunu alarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Lekelenmiş hasır çantanızı ise sirke damlatılmış nemli bezle silerek lekelerden kurtarabilirsiniz.

 

6. Bez Çanta Nasıl Temizlenir?

Yaz aylarında daha popüler hale gelse de hafifliği, şıklığı ve sıra dışılığı ile daima gözde olan bez çantalar, çamaşır makinesinde temizlenmeye uygundur. Ancak bazı bez çantaların boyama ile süslenmiş olduğundan nemli bir bez yardımıyla tampon hareketler yapılarak temizlenmesi daha doğru olabilir. Bu sayede pek de dayanıklı sayılmayan bez yapıları ve renkli desenleri çamaşır makinesine karşı korunabilir, daha güvenli sonuçlara ulaşılabilir.