“Dokunma Bana Çok Hassasım”: Cildi Hassas Olanların İyi Bildiği 7 Durum!

Banyo sonrası gerilmeler mi dersiniz, biri üflese ciltte oluşan çatlamalar mı dersiniz, sert havada kızarıp bozarmalar mı dersiniz; ne dersiniz bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey var ki hassas ciltler hakikaten çok hassas! Eğer cildiniz hassas ise bilin ki yalnız değilsiniz, burada sizi anlayan bir editör var! Derdimizi çeken bilir misali, şu hassas kederlerimizi paylaşalım istedik.

1- Esme rüzgâr esme!

Haydi, rüzgârı geçtik, biri üflese bile kızarmaya hazır bir cilt ne demek siz bilir misiniz? Hassaslıkta bir dünya markası olan bu cilt tipinin en belirgin özelliği al al olmuş yanaklar değil midir zaten?

hassas_ciltler

2- Sert olma kış, gözünü seveyim!

Sadece kış olsa yine iyi. Bu huysuz ciltler sadece kış değil yaz mevsiminde de kırılmaya meyilli. Hele bir de Güneş koruyucusuz sokaklara çıkmayı verelim, düşünmek bile istemiyoruz!

3- Dur makyaj dur!

Taze taze makyajınızı yaparsınız, misler gibi parlarsınız. Aradan 20 dakika geçer sonra bir bakmışsınız hüüüüp cildiniz makyajı emmiş. Cildiniz o kadar kuru, o kadar hassas ki fondöteni bile krem olarak algılıyor. Hassas ciltlere en ideali su bazlı fondöten ve mineralli pudra.

4- Kaşınma yüzüm kaşınma!

O ne kaşıntıdır, o ne pul puldur, o ne hışır hışırdır. Zımparadan hallice ciltlerin en tipik sorunu kaşınma. Kendi kendine kaşınsa haydi neyse, bir de yetmezmiş gibi kızarıp kanama yapınca değmesinler rezalete!

kuru_cilt

5- Söyleme biliyorum söyleme!

Peki ya tanıdık tanımadık herkesin birden bire ‘cilt uzmanı’ kesilmesi? “Ayy cildin çok kuru yalnız.” ile başlayan teşhis cümleleri ile nasıl da aydınlanıyoruz ama!

6- Bana sakın kaş deme!

Yani şimdi doğruya doğru, kaş almak artık hayatın bir gerçeği; bayanda da ihtiyaç duyan erkekte de… Ancak kuru ve hassas ciltli olanlar bu ‘cımbız şenliği’ne 1-0 yenik başlıyor. Çünkü hassas cildin kıl kökü kendi kadar hassas olamayabiliyor; batıklar bu cildin kâbusu olabiliyor.

yüzler

7- Bonus: Eller Eller Eller!

Haydi, yüzümüzü geçtik, elimize ne oluyor? Cilt için ayrıca konuşuruz, şimdi önce şu elleri halledelim. Sizin için bir maske yaptık. Tarifi izlemek için tıklayın!

Daha esnek günlerde görüşmek dileğiyle!