Duru Bir Görünüm: Cilt Gözeneklerini Açmak İçin 6 Doğal Çözüm

Ergenlik çağıyla birlikte vücutta birçok değişim meydana gelir. Bunlardan biri de birçok insanın kabusu olan cilt gözeneklerindeki değişimlerdir. Açıldıktan sonra dışarıdan gelen kir ve diğer yabancı maddelerle genişlemeye devam eden gözenekler, siyah noktalara ve sivilcelere sebep olur. Cilt tipine göre de değişim gösteren bu durum zamanla korkutucu bir hal almaya başlayabilir. Bu rahatsızlığı daha da kötüleştiren, uygulanan tedavi yöntemlerinin her zaman çözüm sağlamaması olabilir.  Kişinin genetik ve hormonal yapısı, stres ve çevresel faktörler gibi etkenlerin sebep olduğu bu duruma, evinizde bulabileceğiniz bir dizi doğal ilaç çözüm sağlayabilir. İşte açık gözenekleri korumak için doğal önlem olabilecek 6 çözüm!

Cilt Sağlığı

Kalsiyum Kaynağı: Süt Ürünleri

Süt, peynir yoğurt gibi ürünlerin içeriğindeki proteinler cildinizdeki açık gözeneklerin kapanmasına yardımcı olabilir. Yüzünüzü iyicene yıkadıktan sonra bir pamuk yardımıyla uygulayacağınız bu tedavi yöntemini 20 dakika kadar bekletin. Ilık veya soğuk su ile durulayın. Bu adımı her gece yatmadan önce tekrarlayın.

anne sütü

Şifa Kaynağı: Ada Çayı

Adaçayı, yağlı ciltler için bulunmaz bir nimet! Ayrıca da sıkılaştırıcı ve antiseptik özelliğine de sahip. Ada çayı bitkisi özünü içeren bir tonik veya bitkiden yapacağınız çayı soğutarak cildinize bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz.

adaçayı

Beyaz ya da Yeşil: Kil Maskesi

Hepimiz için tanıdık bir çözüm olsa da etkisinin iyileştirici özelliği hep baki. Beyaz veya yeşil kile biraz su ilave edin ve karışımı yüzünüze bir fırça yardımıyla uygulayın. 15-20 dakika kadar bekletin ardından yüzünüzü ılık suyla hafifçe durulayarak maskeyi çıkarın. Bu yöntemi, haftada maksimum 2 kere uygulamaya dikkat edin.

kil-maskesi

Haftada 2-3 Kez: Badem Tozu

Markete veya doğal ürünler mağazasına gidip, satın almaya gerek yok. Evde kolayca kendiniz badem tozu hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir avuç bademi ezerek, toz haline getirin. Daha sonra içine biraz sui lave edin ve karışımı yüzünüze hafifçe sürün. 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada, 2 veya 3 kez bu reçeteyi uygulayabilirsiniz.

badem

Ferahlatır: Limon Suyu

Limon suyunun cilde birçok faydası olduğu gibi güneş altında uygulamak da bir o kadar tehlikelidir. Bu yüzden bu tedaviyi gece yatmadan önce uygulamanızı öneririz. Sıktığınız limonun suyunu bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. 10 dakika kadar bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Limon suyunu, gözlerinize değdirmemeye dikkat edin.

limon--suyu

Siyah Noktalara Karşı: Yumurta Beyazı

Cildinize uygulamak için yumurta akı ve mısır nişastası ile bir karışım hazırlayın. Topaklığını giderene kadar iyicene karıştırın ve yüzünüzde boş yer kalmayana dek eşit şekilde uygulayın. 20 dakika kadar bekletin ve ılık su ile durulayın.

yumurta