Çocuklarda Kendi Kendine Yeme Alışkanlığı Oluşturmak İçin Ne Yapmalı?

Çocuğunuza kendi kendine yeme alışkanlığı kazandırmak için öncelikle tabii ki ona bu fırsatı vermelisiniz. Çocukları kendi kendine yemek yiyebilecek yaşta olan anneler, çocuklarına yemek yedirmeye devam ettiği için çocuklar da bu beceriye sahip oldukları halde bunu kullanamıyorlar.

bebek-yemek-saati

Açıkçası bizde bu durumu oldukça normal karşılıyoruz. Sonuçta biri yediriyorsa, çocuk neden kendi uğraşsın ki… Kolaya kaçması, en sevdiği insanın elinden beslenmekten keyif alması ve zaman zaman bu konuda şımarıklıklar yapması normal değil mi?

Annelerin çocuklara yemek yeme fırsatı vermemesinin altında bazı nedenler yatıyor. Genel olarak anneler “etraf kirlenir”, “üstü başı pislenir”, “çocuğum kendi yerse yeterince karnını doyuramaz” gibi endişelerle çocuklarına yemek yeme alışkanlığı kazandırmayı sürekli erteliyor. Ayrıca anne, çocuğuna bu alışkanlığı kazandırmaya çalışırken etraftan gelen müdahalelerle çocuğa yemek yedirilmeye çalışılıyor ya da “zaten eninde sonunda kendi yemeyi öğrenecek” gibi düşünceler aşılanarak annenin kararından vazgeçmesine sebep olunuyor.

anne-bebek

Siz de anne olarak çocuğunuzun kendi kendine yeme alışkanlığı kazanabilmesini önemsemelisiniz. Çünkü bu sadece bir yemek yeme ritüeli olmanın ötesine geçiyor ve çocukların motor becerilerini geliştirirken, öz güven duygusunun güçlenmesine de katkı sağlıyor. Kendi kendine yemenin çocuğunuzun alacağı “ilk sorumluluk” ve tatabileceği “ilk başarı” duygusu olduğunu unutmayın.

bebek-bakimi

Çocuğunuzun mümkün olduğunca yemek masasına sizinle beraber oturmasına izin verin ve yemek yeme süresinin yarım saati geçmemesine özen gösterin. Çocuğunuzun yemeği oyun haline getirmesini ve televizyon karşısında yemek yemesini engelleyin. Unutmayın ki çocuğun kendi kendine yemek yeme alışkanlığı kazanmasındaki en önemli etken sizin göstereceğiniz “sabır”dır.

Çocuğunuzun ağzını tutturamasa da yemeye devam etmesine ve döke saça yemesine izin verin. Zamanla öğrenecek ve çatal-kaşık kullanımını keşfedecektir. Çocuğunuzun ancak bu şekilde kendi kendine yemek yemeyi öğrenebileceğinin farkında olun. Ayrıca tabağı çok fazla doldurmak çocuğunuzun gözünü korkutabilir. Bu nedenle az miktarda yemek koyarak çocuğunuzun tabağını bitirdiğini görmesini sağlayın. Böylelikle yemeğini kendi başına bitirmenin mutluluğunu yaşayacak ve gerekirse bir tabak daha isteyecektir.

bebek maması

Çocuğunuzun doğru beslenmesi, kendi kendine yeme alışkanlığı kazanmasından daha önemlidir. Her zaman ona beslenme alışkanlığınız ile örnek olmalısınız çünkü öğrenmesi gereken her şeyi öncelikle sizde görmesi, gözlemlemesi gerekir.

bebek keki

Ara öğünlerde abur cuburu kısıtlayın, aksi halde çocuğunuz abur cuburla açlığını bastırarak yemek sırasında kaçmayı tercih edebilir. Yemek sırasında sağlıklı ve dengeli beslenmeyen çocuğa yemek sonrasında atıştırmalık vermek masada sizinle birlikte yeme alışkanlığı kazanmasını zorlaştıracaktır. Kısa vadede birkaç öğün atlamak ya da öğünlerinde yediği miktarı azaltmak çocuğunuzun gelişiminde ciddi bir olumsuzluğa neden olmaz. Fakat doğru beslenme ve kendi kendine yeme alışkanlığı kazanamaması uzun vadede çocuğunuza duygusal ve sosyal yönden büyük zararlar verebilir. Çocuğunuzu, kendi kendine beslenmeye teşvik ettiğiniz bu sürecin ardından, hem fiziksel hem psikolojik anlamda güzel günlere kavuşabilirsiniz. Şimdiden kolaylıklar.