Dikkat İkiz Var: İkiz Bebek Sahibi Annelere Öneriler

İkiz sahibi olmak; her şeyi bir iken iki almak, bir düşünürken iki düşünmek, bir severken ikiye eşit bölmek… Özetle 1 değil 2 defa anne olmak. İkiz sahibi olmak dünyanın en tatlı duygularından biri olsa da aynı anda ağlayan ikizler, aynı anda acıkan ikizler, farklı yumurta ikizleri dahi olsa duyguları aynı yaşayan ikizler derken siz de dünyayı ‘ikiz’ görür hale gelmiş olabilirsiniz. Elbette söylenerek değil yaşanarak gelişecek bazı kolaylıklar ancak öncesinde bir iki tüyo vermek de adettendir. Nilgün Belgün ile 4 Köşe‘nin bu haftaki konuğu ünlü televizyoncu ve sunucu Oylum Talu‘ydu. Aynı zamanda ikiz bebek sahibi de olan Talu, ikiz bebek büyütmekle ilgili fikirlerini ve deneyimlerini Nilgün Belgün ile 4 Köşe programında paylaştı. Programı izlemek için şuraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim, ikizlerle yaşama… İkiz bebek sahibi annelere #iyigelecek önerileri sizin için derledik.

1- Zaman Problemi

Malum, ikiz bebekli ailelerin yaşadığı sorunların başında zamansızlık geliyor. Biri susarken diğeri ağlar, diğeri ağlarken biri susar… Derken bir bakmışsınız gün bitmiş ve zaman ‘su’ olmuş. Bebeklerinize ve kendinize daha çok vakit ayırabilmek için teknolojinin nimetlerinden faydalanarak işe başlayabilirsiniz. Örneğin alışveriş için mağazaya gitmek sizin için bir zaman kaybıysa, Migros Sanal Market‘ten tek tıkla sipariş edebilir sizin ve aileniz için her şeyin en tazesini kapınıza sipariş edebilirsiniz.

saat

2- Yemek Meselesi

Katı gıdaya geçişe kadar olan süreçte anne sütü zaten destek. Aylar ve yaşlar ilerledikçe yemek yapma işini daha da pratiğe dökmek için yine yukarıda bahsettiğimiz ‘teknolojiler’ hayat kurtarıyor. Örneğin; buharlı tencerelerin 3 katını da ayrı yemekleri pişirmek için kullanabilir, zamandan tasarruf ederken sağlıklı beslenme kuralından da feragat etmemiş olursunuz. Bu arada hazır konu mamalardan açılmışken, her minik damağa uygun, sağlıklı mama tarifleri için şuraya tıklayın.

sütlü pirinçli mama

3- Aynı Anda Emzirin

Eve belki kolay olmayacaktır ancak bu alışkanlık, ilerleyen günleriniz için ‘altın yumurtlayan tavuk‘ olacaktır desek yeri. Doğumdan hemen sonraki günler bu alışkanlığı kazandırmak için ideal. Katı gıdaya geçene kadar olan süreçte, aynı anda emme alışkanlığı kazanan bebekler size büyük ölçüde kolaylık sağlayacaktır.

emzirme_Sorunları

4- Sallayarak Uyutmayın

Eskilerden kalma bebek uyutma yöntemlerinin en işe yarayanı gibi dursa da konu ikizler ise durum pek de öyle olmayabilir. Kendi kendilerine uyumaları konusunda onları alıştırmanızda yarar var. Ayakta sallamak ya da tüm evi kucakta arşınlamak, günün sonunda iyi bir fikir olmayabilir.

emzirme2

5- Bir Not Defteri Edinin

Bakılacak evlat 1 iken 2 oldu malum. E buna bir de lohusalık dönemi eklenince, unutkanlıklar ve şaşırmalar hat safhada olabilir. Bunu önlemek için bir defter edinin ve her detayı oraya not alın. Böylelikle neyi ne zaman yaptım gibi soru işaretlerini ortadan kaldırmış olursunuz.

mavikalem

6- Sesli Uyku Ortamı

Kulağa ilginç geliyor olsa da konu ikiz bebeklerse, sesli uyuma ortamı sağlamak önemli olabilir. Şöyle açalım. İkizleriniz aynı anda uyuyorsa şahane, buna laf yok. Ancak biri uyurken diğeri hala tavanda dönen oyuncaklara yoğunlaşmışsa o zaman diğeri bu kıpırtıdan etkilenebilir. Bunu önlemek için aşırı sessiz bir düzenden kaçının. Birazcık da olsa ses olsun ki bebekler her ortama alışabilsin.

bebek-uykusu-thumbnail

7- Ve Siz!

Finali de sizinle yapalım. Yükü ağırlıklı olarak üstleneceğiniz bu dönemde kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin demek boşa kürek çekmek gibi olacak, farkındayız. Ancak uyku düzeninizin önemi tartışmaya kapalı bir konu. Hal böyle olunca ortam sakinleştiğinde kendinizi hemen uykuya vermenizde fayda olabilir, bir süre en azından.

uyku

İlk zamanlar zorluk çekebilirsiniz; kolay mı, bir derken iki geldi. Ancak günün sonunda kucağınızda uykuya dalan iki dünya güzeli ile bir arada olmak sizce de tüm bu günlük hengameye değmez mi?

Çok değil, kısa bir süre sonra her şey daha güzel olacak ve tüm yorgunluklarınız tek bir kelime ile bağlanacak; “iyi ki…” Dün, şimdi ve daima…