Doğru Fondöten Seçebilmenin 7 Yolu

Fondöten, iyi bir makyajın vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Ciltteki kusurların acilen kapanmasını sağlayan sadık bir kurtarıcı olan fondötenin daha iyi sonuçlar verebilmesi için kişiye uygun olarak seçilmesi gerekir.

Siz kendinize uygun olan fondöteni seçtiğinizi düşünüyor musunuz?  İşte size birkaç ipucu! Doğru fondöten seçebilmek için size yardımcı olacak detaylara gelin birlikte bakalım:

1. Şikâyetlerinizle Seçiminiz Paralel Olmalı

“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyiz. Şöyle ki; doğru bir fondöten seçmek istiyorsanız cilt problemlerinizi de iyi tanımanız gerekir. Örneğin çizgilerden şikâyet ediyorsanız anti-aging özellikli bir fondöten; aknelerden şikâyet ediyorsanız non-comedojenic fondöten tercih etmeniz doğru bir karar olacaktır.

2. Cilt Tipinizi Tanıyın

Kullanmak istediğiniz fondöten, her ne kadar kaliteli olursa olsun cilt tipinize uygun bir seçim değilse hayal ettiğiniz sonucu size vermeyecektir. Bunun için önce cilt tipinizi tanımalı, daha sonra fondöten seçimi için araştırmalara başlamalısınız.
Kuru bir cilde sahipseniz nem verme özelliğine sahip fondötenler; yağlı bir cilde sahipseniz mat ve kalıcı fondötenleri tercih etmelisiniz.

3. Mevsimi Göz Ardı Etmeyin

Mevsimle birlikte kullandığınız makyaj malzemelerini de değiştirmeniz gerekir. Fondöten de değiştirmeniz gereken o malzemelerden biridir. Eğer ki yaz mevsimindeyseniz terlemeye ve sıcak havalara karşı dayanıklı, ancak hafif fondötenleri; kış mevsimindeyseniz kolayca kuruyan fondötenleri tercih edebilirsiniz.

4. Ten Renginizi Belirleyin

Fondötenler, her ten rengine göre tonlamaları belirten numaralara sahiptir. Bu numaralardan kendi ten renginize en uygun olanı seçmelisiniz. Aksi takdirde ten renginizden daha açık ya da daha koyu bir seçim yaptığınızda çok kötü bir görünüm kazanmanıza neden olabilirsiniz.

5. Test Edin

Birçok mağaza, ürünlerinde tester imkânını müşterilerine sunar, size de bu imkânı iyi değerlendirmek düşer. Satın almak istediğiniz fondöteni mutlaka elinize değil de çene kemiğinize sürün. Bu yöntemle ten renginize en yakın olanı değil, ten renginizle birebir aynı olan fondöteni bulmaya çalışın.

6. Mağaza Işıklandırmalarını Hesaba Katın

Satın almak istediğiniz fondöteni denediğiniz mağazanın ışıklandırmalarının sizi aldatmasına izin vermeyin. Mağaza ışıklandırmaları, size uygun olmayan fondöten seçmenize neden olabilir Gün ışığı ve açık alanı düşünerek kararınızı belirleyin.

7. İçeriğini İnceleyin

En önemli maddeye geldi sıra… Satın almak istediğiniz fondötenin içeriğini mutlaka inceleyin. Sağlığınızı tehdit edecek özellikleri iyi belirleyin. Zararlı içeriğe sahip bir fondöten almaktansa makyajsız gezmeyi tercih edin.