Doğru Saç Rengi Seçmenin 6 Püf Noktası

Değişim iyidir; ancak yanlış bir seçim yaparsanız belki de olumlu yönde etkilemek istediğiniz ruh halinizi kötü bir çıkmaza sürükleyebilirsiniz. Bu durumu önlemek, kötü sürprizler yaşamamak için gelin yazımıza göz atın.

İşte doğru saç rengi seçebilmek için dikkat etmeniz gereken 6 öneri:

1. Ten Renginize Uyum Göstermeli

Saç renginizi belirlerken dikkat etmeniz gereken en önemli detay, ten renginize uygun olanı seçmeniz gerektiğidir. Sonuçta yapay bir işe kalkıştığınız için mümkün olduğunca doğal, kendi saçınız gibi duracak renk seçimleri yapmaya özen göstermelisiniz.

Ten rengi dendiğinde soğuk ve sıcak olmak üzere iki ana renk ayrımı bulunmaktadır. Sıcak bir ten rengine sahipseniz kumral, bakır, kızıl tonlarını tercih edebilirsiniz; soğuk bir ten rengine sahipseniz sarı, kahve ve siyah tonlarını tercih edebilirsiniz.

kadinlar-icin-moda

2. Sıcak mı Soğuk mu Nasıl Belirlersiniz?

Sıcak mı yoksa soğuk mu bir ten rengine sahip olduğunuzu net olarak belirlemek için bileklerinizi inceleyerek sonuca varmanız mümkün olabilir.

El iç bileğinizdeki damarlarınızın rengine odaklanın. Eğer ki damarlarınız mavi ya da mor ise soğuk; yeşil tonlarda ise sıcak bir ten rengine sahipsiniz demektir.

kadin-modasi

3. Giyim Tarzı ve Kişilik Özellikleri

Eğer bol enerji ile yüklü bir insansanız ve giyim tarzınız da kendinize özgü, oldukça renkli ise saç renginizi de bu doğrultuda seçerek kusursuz bir uyum yakalamanız mümkündür.
Saç renginiz, giyim tarzı ve kişilik özellikleriniz ile uyum yarattığında iddialı bir stil sahibi olabilir kendinizden bolca bahsettirebilirsiniz.

sac-sekillendirme

4. Yaş Faktörü

İnsan hissettiği yaştadır elbette. Buna kesinlikle katılıyoruz; fakat şimdi söyleyeceğimizi hatırlatmakta fayda var diye düşünüyoruz.

Eğer ki orta yaş üzerindeyseniz ve artık olgun görünmeniz gerektiğini düşünüyorsanız sizin için en doğru tercih, küllü ve mat renkler olacaktır. Yok, benim ruhum da yaşım da genç diyor enerjinizi saç renginizden de âdeta taşırmak istiyorsanız açık ve parlak renkler sizin için en doğru tercihler arasında olacaktır. Hatta biraz daha çılgınlık isterseniz şeker pembesi, açık yeşil ya da turkuaz gibi renkler tercih ederek farklı stil ve kişiliğinizle tüm kalabalıklar arasından sıyrılmanız mümkündür.

Doğal Yollarla Saç Arıtma

5. Uygulamalardan Yararlanın

Kendi fotoğrafınızı ekleyip üzerinde istediğiniz saç rengini deneyebileceğiniz birçok mobil uygulama mevcut. Mobil uygulamalardan birini seçip kendi fotoğrafınızda farklı saç rengi tonlarını deneyerek hangisinin size daha çok yakıştığını net olarak görebilir, sonuçta hüsrana uğrama riskinizi azaltabilirsiniz.

sac_modelleri

6. Bakımına Dikkat Edin

Bazı saç renkleri müthiş olabilir, size de her şeyi ile yakışabilir; ancak dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta daha var. Eğer ki tercih edeceğiniz renk tonu özel bir bakım istiyorsa ve siz yoğun bir çalışma hayatına sahipseniz saç rengini korumanız için gerekli bakım sizi epey zorlayabilir. Bu nedenle saç renginizi belirlerken bakımı zor tonlardan uzak durmak sizin için doğru karar olacaktır.