Doğum İzninden Sonra Annelere 7 Tavsiye

Heyecanlı bir bekleyiş sonunda bebeğinizi kucağınıza aldınız; hatta doğum sonrası verilen yasal izninizin süresi de bitti, artık eski işinize yeni hayatınızla dönme zamanı!
Bu yepyeni süreçte minik bir bebeğiniz var ve sorumluluklarınız en az iki kat arttı. Dolayısı ile ister istemez bedenen ve psikolojik olarak yıpranabilirsiniz. Bu süreci mümkün olduğunca rahat geçirebilmeniz için işinize yarayacağını düşündüğümüz tavsiyeleri sizin için derledik. İşte detaylar.

1. Son Hafta Hazırlanın

Doğum izninizin bitişi ile çok zorlanacağınızı düşünüyorsanız, bu durumun etkilerini azaltmak için kendinizi bir hazırlık sürecine sokmaya ne dersiniz?
Doğduğundan beri âdeta yapışık olarak yaşadığınız bebeğinizden biraz kopma zamanı! Kendinizi bu duruma alıştırmak için gün içinde ondan uzak vakitler yaratın. Bebeğinizi güvendiğiniz birine bırakıp 1-2 saatliğine çıkacağınız kısa gezintiler bile alışmanıza yardım edecektir.

Mother holding a baby while he opens his mouth

2. Kendinizi Unutmayın

Birçok kadın, doğumdan itibaren hayattaki tek rolünün artık annelik olması gerektiğine inanır; ancak her kadının toplumda eş, arkadaş, evlat ve başarılı bir çalışan gibi birçok rolü vardır. Kısacası; annelik rolünün önemi kadar birey olduğunuzun öneminin de farkına varmalısınız. Unutmayın, birey olarak ne kadar mutlu olursanız anne olarak da o kadar başarılı olabilirsiniz.

3. Yardım Almaktan Çekinmeyin

Artık yepyeni bir hayatınız var, çalışma hayatınıza bir anne olarak geri döndünüz. Bu durumda çeşitli ruhsal bunalımlara girmeniz ya da işlerinizi planlayamamanız normal olacaktır.
Bu zorlu süreçte yardım alabileceğiniz kişilere karşı talepkâr olmaktan çekinmeyin. En başta eşiniz, anneniz, yakın bir dostunuz ya da mesai arkadaşınızdan hayatınızı kolaylaştırabilecek küçük ama etkisi büyük ricalarda bulunabilirsiniz.

4. Mükemmeliyetçi Olmayın

Her yeni annenin aklını kurcalayan “Bebeğime yeterli olabiliyor muyum acaba?” sorusuna hayatınızda mümkün olduğunca az yer vermek ve hatta bu soruyu hayatınızdan çıkarmak için mükemmeliyetçilikten vazgeçin. Mükemmellik yerine ailenizdeki ve çevrenizdeki tüm bireylerin minimum ihtiyaçlarını karşılayın ve bunun yeterli olduğuna inanın.

5. Üretkenliğin İyi Geleceğini Unutmayın

İşleyen demirin pas tutmadığı gibi işe giden annenin de yas tutmayacağına güvenin. Aktif bir çalışma hayatı ile evliliğinize, ülkenize ve elbette ki bebeğinize iyi geleceğinizi kendinize daima hatırlatın. Çalışma hayatı sayesinde daha çok üreterek, daha faydalı olarak, daha sağlıklı bir ruh haline sahip olur ve hayatınızın daha olumlu yönde ilerlemesini sağlarsınız.

6. Telafi Edin

Bebeğinizden ayrılırken, “Çalışmak zorunda olduğum için şimdi gidiyorum; ama akşam dönünce sana zaman ayıracağım” diyerek ayrılın. Akşam döndüğünüzde gerçekten ona oyun zamanı ayırın. Böylece hem onun hem de kendinizin ruh halini dengeleyebilirsiniz.

7. Evden Çıkarken Dikkat

Bebeğiniz, ardınızdan her ağladığında geri dönmeyin. Bu durumun sadece işleri zorlaştıracağını unutmayın. Evden kaçarak çıkmak yerine bebeğinizle vedalaşarak çıkın, böylece ona geri döneceğinizin mesajını verir ve size güven duymasını sağlarsınız.