Elbise Sezonu Geldi: Elbise Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Uzun, kısa, dar, salaş, rengarenk, desen desen elbiseler giymenin tam zamanı geldi! Heyecandan neredeyse gördüğünüz her elbiseyi giymek istiyorsunuz; ama hangisinin doğru bir seçim olduğunu, vücudunuza ne kadar uyacağını düşünüyor musunuz? Gelin elbise seçiminde birkaç öneriye birlikte bakalım.

1. Dar Omuzlara Sahipseniz…

Dar omuzlara ve biraz kalın bir bele sahipseniz enine çizgili elbiseler, sizin için en yanlış seçim olabilir. Bunun yerine göğüsten pileli elbiseler, omzunda vatka bulunan elbiseler seçerek omuzlarınızı daha geniş gösterir ve daha iyi bir görünüm elde edebilirsiniz.

plaj-elbiseleri

2. Geniş Omuzlara Sahipseniz…

Elbise taşımak için en şanslı olan kesimin içerisindesiniz demektir; ancak abartmamakta fayda var. Geniş omuzlarınızı bir miktar kapatabilmeyi arzuluyorsanız fırfırlı elbiseler sizin için en doğru seçenek olacaktır.

elbise-modelleri

3. Üst Bölgeniz İnceyse…

Armut tipi dediğimiz bir vücut tipine sahipseniz yapmanız gereken; ince olan üst bölgenizi ön plana çıkarmaya çalışmak olacaktır. Bunun için straplez elbiseler ya da kayıkçı yaka elbiseler tercih ederek daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

elbise

4. Bel ve Kalçanız Genişse….

Elma tipi dediğimiz bir vücut tipine sahipseniz hem bel hem de kalın olan kalçanızı kamufle edebilmek için bol ve düz kesime sahip elbiseler tercih ederek daha oranlı bir vücut görünümü elde edebilirsiniz.

elbiseler

5. Göğüsleriniz Büyükse…

Göğüsleriniz büyükse ince askılı elbiseler yerine kalın askılı elbiseler tercih ederek daha iyi bir görünüm ve daha rahat bir kullanım elde edebilirsiniz.

bu-yilin-modasi

6. Göğüsleriniz Küçükse….

Derin V yakalı elbiseler tercih etmek sizin için en doğru karar olacaktır. Aynı zamanda elbiseyle uyum içerisinde bir kemer de kullanarak hem daha hareketli bir kombin yaratır hem de daha zarif bir görünüm kazanırsınız.

elbise-modasi-hakkinda

7. Kollarınız Kalınsa…

Kalın kollara sahip olan kadınlar iyi bilir ki ne kadar ince bir bele dahi sahip olsalar, olduklarından daha kilolu bir şekilde görünmektedirler. Bu durumu önleyebilmek için geniş kollu, daha salaş tunikleri tercih edebilir daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

elbise-modasi

8. Nerde Giyeceğinize Dikkat Edin

Elbisenizi günlük kullanım için mi alıyorsunuz, yoksa bir düğün davetine katılmak için mi? Önce buna karar verin daha sonra seçiminizi bu karar doğrultusunda yapın. Eğer bir kır düğünü olacaksa şifondan uçuş uçuş bir elbise seçebilir, günlük bir kullanım için olacaksa pamuklu bir kumaştan dikilmiş daha sade bir elbise tercih edebilirsiniz.

elbise-desenleri

9. Aksesuar Seçimini de Önemseyin

Seçtiğiniz elbise ne kadar güzel, ne kadar doğru olsa da onu tamamlayacak doğru aksesuarlar olmadığında epey bir eksik demektir. Bir elbiseyi vezir de edebilecek rezil de edebilecek etkiye sahip olan aksesuarları seçerken son derece dikkatli olmanızı öneririz.

elbise-modelleri-hakkinda

10. Renk Seçimine Dikkat

Elbisenin rengine âşık mı oldunuz? Yetmez! Elbise renginin içinde olduğunuz mevsime uygunluğunu, ten renginize yakışıp yakışmadığını önemsemeniz ve satın almaya buna göre karar vermeniz gerek.