En Sık Yapılan Makyaj Hataları

Makyaj yapmayı hepimiz çok seviyoruz. Bunun tek sebebi yüzümüze renk gelmesi değil ve çok eğlenceli bir aktivite olması değil elbette. Güne ve ana özgü küçük kusurlarımızın kapanması da bizim makyaj yapma amaçlarımızdan. Özellikle çok yorgun ve uykusuz olduğumuz zamanlarda makyaj bizlerin en büyük kurtarıcısı haline geliyor. Fakat bazen yaptığımız küçük hatalar yüzünden istediğimizin tam aksi görüntüler ortaya çıkmıyor değil. Neler mi bu hatalar?
makyaj
1) Göz altına simli, beyaz far sürmek: Daha aydınlık görünmesi için gözümüzün altına simli beyaz far sürmek aslında yaptığımız en büyük hatalardan. Çünkü aslında sim göze yansıma yaptığı için göz altlarının daha yorgun görünmesine neden olur.

2) Küçük gözlerde, göz içine kalem uygulaması yapmak: Siyah kalemin gözümüze kattığı anlam ve etkileyicilik tartışılmaz fakat özellikle göz boyutunun küçük olduğunu düşünen kişilerin göz içine siyah kalem uygulaması, daha kısık gözlere sahip olmalarına neden olacaktır.

3) Yuvarlak yüzlülerin, elmacık kemiğini kaplayacak şekilde allık uygulaması: Elmacık kemiğine boylu boyunca sürülen allık, yüzü çok daha geniş göstereceği için, özellikle yuvarlak yüzlülerin bu uygulamadan kaçınması gerekiyor. Bunun yerine yanak çukuruna gölge vermek yüzü daha ince gösterecektir.

4) Yalnızca yüze fondöten uygulamak: Fondoteni sadece yüze uygulamak, boyun ve yüz arasında ciddi bir ton farkı oluşmasına sebep olur. Daha doğal bir görünüm için yüzdeki fondotenin yukarıdan aşağıya doğru hareketler ile boyuna indirilmesidir. Bu uygulamayı yaparken ellerinizi, fondöten süngerlerini ya da fondöten fırçalarını kullanabilirsiniz.

5) Üst üste rimel uygulaması yapmak: Daha dolgun kirpikler için yapılan bu uygulama aslında yanlış değil. Fakat ilk kat ile ikinci kat rimel arasında 15-20 saniye kadar beklemek gerekiyor. Aksi halde kirpiklerde birbirine yapışma ve topaklanma gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

6) Yanlış fondöten tonu seçimi: Seçmeniz gereken fondöten rengi tonunu en iyi bilek içinizden anlayabilirsiniz. Tonu daha açık ya da daha koyu olan fondötenleri kullanmak yüzde maske etkisi yaratacaktır.

7) Fondötenin kurumasını beklememek: Özellikle ardından pudra uygulanacaksa, fondötenin en az 15-20 saniye kuruması beklenmeli. Aksi halde yüze yapışacak olan pudranızda topaklanmalar oluşabilir. Yapay bir görünüm hiçbirimizin hoşuna gitmez öyle değil mi?

8) Makyaj tazelerken kat kat pudra ve allık uygulamak: Cilt fazla makyaj malzemesini tutamayıp pul pul şekilde kalıntılar bırakacağından, kat kat pudra ve allık uygulaması yapmak oldukça sakıncalı. Bunun yerine makyajınızı yaptıktan sonra bir fixleyici ile makyajınızı sabitleyebilirsiniz.