Ergenlik ve Sonrası: Cilt Bakımı Rutini Nasıl Uygulanmalı?

Büyüme hormonlarının, çocukların davranışlarına, görünüşlerine, uyku düzenlerine kısacası hayatına etkisinin nasıl olacağı kocaman bir bilinmez. Ve bir diğer faktörde bu hormonların onların cildine olan etkisi. Ergenliğe girişi ilk belli eden bu değişim, yağ bezlerinin aktif olmasıyla başlar. Sonrasında ortaya çıkan akneler, çoğunlukla T-bölgesinde beliren siyah noktalar ve yağ bezeleri gibi cilt problemleri yetişkinliğe kadar sürer. Bu tip problemlerin belirdiği anda önlem almak, gelecekte sorunlu bir cilde sahip olmayı engeller. Yapılan araştırmalar sonucunda cilt problemlerinin, insanın psikolojik rahatsızlıklarına etkisi olduğu da göz ardı edilemez bir gerçek. Tedavi süreci gerektiren durumlarda, ebeveynlerin ve çocukların süregelen zamana sabır göstermeleri ve doktorların yönlendirmelerini harfiyen uygulamaları her zaman kazanç sağlar. Ergenlikle gelen bu dönemle nasıl başa çıkılması gerektiğine dair aşağıda sizler için birkaç öneride bulunduk.

1. Temizlemek

Çocuğunuzun cildinde ortaya çıkan problemli görünüşü fark ettiğinizde, onunla, günlük kişisel temizliğin önemini anlatan bir konuşma yapmanın zamanı gelmiş demektir. Bu konuşma sırasında vurgulamanız gereken kritik nokta temizlik rutinini sürdürmenin ne kadar önemli olduğundan bahsetmektir.

cilt_bakımı

2. Bakım

Temizlenen cildin nemlenmeye de ihtiyacı vardır, cilt tipi yağlı olanlar için de bu kural geçerli. Her cilt tipine uygun nemlendirici krem ürünleri mutlaka vardır. Cildinizin ihtiyacı olan nemi dışarıdan sağlamak kadar içeriden de desteklemeniz gerekmektedir. Bunu da gün boyunca tüketeceğiniz su miktarı ile giderebilirsiniz.

cilt-bakimi

3. Cildinize Dokunmayın

Tüm bu adımları uygulamak sorunsuz bir cilde sahip olmak için yeterli değil. Yüz çevresinde beliren en ufak bir sivilceyi patlatmak için parmaklarımız hep hazır durumdadır. Kesinlikle yapılmaması gereken bir işlem olması gerektiğini tekrar hatırlatalım. Çünkü elleriniz her ne kadar temiz olsa da, sivilcenin olduğu bölgeyi dezenfekte etmiş olsanız, sivilceyi patlatmaya çalışmak gözeneklerin iltihaplanmasına ve tahriş olmasına neden olan bakterileri o bölgeye yayar.

cilt_maskesi