Mutlu Topuklar: Ev Yapımı 5 Topuk Maskesi

Yaz mevsiminin gelmesiyle bütün kış isyanda olan topuklar da çıktı meydana! Hapsolan isyankâr topuklarınıza  #iyigelecek doğal ev reçeteleri hazırladık size. Hepsi pratik, hepsi topuk gülümseten!

1- Yumuşatan Topuk Maskesi!

Doğal yağlar her derde deva. Daha önce şu yazımızda jojoba yağının bilinmeyenlerine değinmiştik, bu da bir göz ucunuzda olsun. Topukları yumuşatmak için şu yağlardan faydalanabilirsiniz; susam yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı. Ayaklarınıza önce güzel bir peeling yapın ve ardından bu yağlar ile topuklarınıza masaj yapın. Yağlar hafif emildikten sonra çorap giyin ve bir süre böyle bekleyin. Sıcak havlu da olur. Sonuç yumuşacık olacaktır.

jojoba yağı

2- Peeling Etkili Topuk Maskesi!

Yukarıda peeling‘ten bahsetmiştik. İhtiyacınız olan pirinç unu. Pudra ve pirinç ununu karıştırın. Üzerine 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika kadar sıcak suda bekletip, havluyla nemini alın. Karışımı topuklarınıza 5 dakika kadar yapın ve bol su ile yıkayın.

elma sirkesi

3-  Çatlakları Önleyici Topuk Maskesi!

Gül suyu da olmadan ne yapıyormuşuz? Bu karışım için ihtiyacımız olan gül suyu ve gliserin. Bu ikisini güzelce birbirine karıştırın ve yatmadan önce topuklarınıza sürüp gece boyu bekletin. Tüm gece kalması, daha iyi nem almasını sağlayacaktır.

ayak

4- Yoğun Nemlendirici Topuk Maskesi

Yulaf ezmesi ve jojoba yağı kahramanlarımız. 1 çay kaşığı yulaf ezmesine, göz kararı jojoba yağı ekleyin ve macun kıvamına getirin. Yaklaşık 5 dakika topuklarınıza masaj yaparak yedirin ve 30 dakika dinlenmeye bırakın. Sonra sıcak su ile yıkayın ve durulayın. Mis gibi olacaktır.

Yulaf Kepeği

5- Muz Maskesi

Bu özellikle kararmaya yüz tutmuş muzları değerlendirmenin yollarından biri olabilir. Ancak yine de isterseniz önce kararmaması için bir ipucu verelim: Şu videoda sizin için anlattık. Şimdi gelelim kararanlara… Kolayı var. Muzu blender’dan geçirin. Topuklarınıza 5 dakika masaj yaptıktan sonra 15-20 dakika dinlenmeye bırakın. Ardından sıcak su ile yıkayın ve ayağınızı 5 dakika soğuk suya tutun; bu işlem topuklarınızı canlandıracaktır. En az 2 haftada bir tekrarlamayı da ihmal etmeyin.

muz
Olası alerjik reaksiyonları önlemek için mutlaka cilt doktorunuza danışın.