Fedon Bronzluğu İçin Ev Yapımı 4 + 1 Bronzlaştırıcı!

Yaz gelince öter turnam leylim ammann! Konuyla ne alaka diye sorarsanız, biz de bilmiyoruz. Cümleye “yaz gelince” diye başlayınca bir türkü tutturasımız geldi zaar. Neyse, konumuza dönelim. Şimdi tabi yaz  geliyor, kıştan çıkan pamuk tenimiz de bir halleniyor. Hal böyle olunca bronzlaştırıcılar da şezlonglarımızda yerini alıyor.

Migros raflarında envai çeşit bronzlaştırıcı bulabilirsiniz. Bunları da alternatif olarak vermek istedik. Aman dikkat, doktorunuza danışmadan sakın uygulamayın çünkü alerjik reaksiyona ve ciddi yanıklara sebep olabilir.

1- Kakao Tozlu Bronzlaştırıcı!

Kakaonun bronzlaştırıcı üzerindeki etkisi malum. Gelin kakao tozuyla efsane bir bronzlaştırıcı yapalım. İhtiyacınız olan beyaz bir vücut losyonu ve kakao tozu. İkisini güzelce karıştırın ve bir süre bekletin. Sonra bronzlaşmış cildinize uygulayın. Losyon azaldıkça, teninizi daha da koyulaştırmak için kakao tozunu arttırabilirsiniz.

güneş kremi

2- Havuçlu Bronzlaştırıcı!

Bronzlaştırıcı denince akla gelen iki yiyecekten biri havuç ve kakao. Şimdi gelin havuç ile bir bronzlaştırıcı yapalım. Malzemelerimiz su, soyulmamış bir adet havuç ve 2 fincan esmer şeker. Havuçları dilimleyerek işe başlayın. Suyu kaynama noktasına getirin ve içine doğradığınız havuçları ilave edin. Üzerine esmer şekeri ekleyin. Ateşin altını kısın ve 3 saat kadar kısık ateşte pişirin. Sonra tencereden alın ve soğumaya bırakın. İçindeki pütürleri almak için süzgeçten geçirin ve şişelere koyun. Haftada bir kez önceden güneş görmüş teninize uygulayabilirsiniz.

havuç

3- Kahve veya Çaylı Bronzlaştırıcı!

Kahve ve çaylı enfes bir karışımda sıra. Kahve çekirdekleri ya da poşet çay işinizi görecektir. Ha bir de beyaz renkli vücut losyonu tabi. Bir bardak suya, 1 adet poşet çay atın ve demleyin. Ilındıktan sonra krem ile çayı karıştırın, ne kadar çok kahve ya da çay koyarsanız o kadar çok ten renginiz koyulaşacaktır. Karışımı sprey bir şişeye koyun ve bronzlaşmış cildinize uygulayın.

çay_poşeti

4- İçten de Beslemek Gerekirse…

Ona da çare var. Sizin için bronzluğu arttıran yiyecekleri araştırdık. Şu yazımızda sağlıklı ve uzun süreli bronzluk için yemeniz gereken yiyecekleri bulabilirsiniz.

sonbahar sebzeleri

5- Bonus: Bronz Makyaj Nasıl Yapılır?

E madem bronzlaştık ve madem tenimiz cayır cayır yanıyor o halde bu tene uygun bir makyaj yapmadan da geçmeyelim. Sizin için bronz tonlarda bir makyaj hazırladık. İzlemeden geçmeyin deriz!

yılbaşı_makyajı

Yazımızın finalini de bir doktor tavsiyesi ile yapalım. Özellikle beyaz tenlilerde sakıncalı olabilecek önerilerimizi doktor onayı olmadan kullanmayın; kendiniz de üzülmeyin, bizi de üzmeyin…

Sağlıklı bronzluklaaar! 🙂