Gelin Ayakkabısı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Detay

Mutlu bir beraberlik sonrası ömrünüzün sonuna kadar birlikte olmak istediğiniz insanla “evet” demeye hazırlanıyorsunuz. Nikah hazırlıklarının ne kadar detay ve emek gerektirdiğini biliyor, bunun için işinizi biraz kolaylaştıracak bir konuya değinmek istiyoruz. Evet, gelin ayakkabısı. Hayalinizin gelinliğini tamamlayacak ayakkabının şık, rahat, uyumlu; kısacası her şeyi ile doğru bir ayakkabı olması oldukça önemli. Öyle ya, mesela nikah günü uzun saatler boyunca sizi taşıyacak olan ayaklarınızın rahatsız bir ayakkabı içerisinde olmasını istemezsiniz değil mi? O hâlde gelin ayakkabısı almadan önce mutlaka bu satırlarımıza bir göz atın deriz. İşte gelin ayakkabısı satın alırken önemsemeniz gereken 7 detay.

1. Gelinliğinizin Modeline Dikkat Edin

Şahane bir gelin olmanız için tüm seçimlerinizin uyumlu olması gerekir, bu uyumun olması için de gelinlik ve ayakkabınızın birbirini tamamlamasına özen göstermek en önemli detaylardan biridir. Örneğin; eğer gelinliğiniz straplez ise topuk ve burnu açık saten bir ayakkabı; eğer gelinliğiniz kış aylarına uygunsa kapalı, ipek, saten ya da süet bir ayakkabı seçimi doğru bir karar olacaktır.

2. Düğün Mekanına Dikkat Edin

Hayalinizdeki düğün konsepti nedir? Kumsal? Kır? Yoksa salon mu? Rahat bir düğün geçirmek istiyorsanız ayakkabı seçiminizin düğün mekanına göre olması gerektiğini unutmayın. Kumsal düğünü olacaksa topuklu yerine sandalet ve babet gibi düz ayakkabılar; kır düğünü olacaksa alçak ya da dolgu topuklu ayakkabılar, salon düğünü olacaksa gelinliğinize uygun topuklu ancak zeminde kaymayacak ayakkabılar tercih etmek günün kurtulmasını sağlayan doğru kararlar olacaktır.

3. Malzemesine Dikkat Edin

Kusursuz bir gelin şıklığı yakalamak için gelin ayakkabısının hangi malzemeden yapıldığını da önemsemeniz gerekir. Gelinliğin kumaşından ya da gelinliğin kumaşına çok benzer kumaşlardan yapılan ayakkabılar harika görünmenizi sağlayan detaylar arasındadır.

2014 gelinlik modelleri

4. Özgün ve Sıra Dışı Olabileceğinizi Unutmayın

Gelin ayakkabısı denince akla ilk olarak beyaz rengi geliyor olmasına takılmayın. Özellikle son yıllarda gelin ayakkabılarında pembe, lacivert, mor, kırmızı gibi çok zıt renkler tercih ederek şahane bir gelin olmak mümkün hale geldi. Ayakkabı rengine uygun gelin çiçeği ya da saç aksesuarları seçerek sıra dışı, tamamen kendine özgü bir gelin olabilirsiniz.

5. Gelinlikle Aynı Dönemde Satın Alın

Gelin ayakkabınızı gelinlikten ne çok önce ne de çok sonra almamaya özen gösterin. Böylece ayakkabı ve gelinliğin hem uyum içerisinde olmalarını kolayca sağlayabilir hem de gelinlik boyunu ayakkabı topuğuna göre ayarlamaya imkân bulabilir ve kötü sürprizleri önleyebilirsiniz.

6. Yedek Ayakkabıyı Unutmayın

Her şeyi belirlediğinizi düşünüyorsunuz; fakat bitmedi. Gün boyu topuklular üzerinde çok yorulacağınızı düşünerek mutlaka düz bir gelin ayakkabısı daha edinmeyi unutmayın. Düğün sonlarına doğru yorgunluktan yalın ayak gezmek zorunda kalmak yerine yanınızda düz bir yedek ayakkabı bulundurarak ile şıklığınızı devam ettirin.

7. Son Olarak…

Satın aldığınız ayakkabıyı mutlaka düğün gününde giyeceğim diye şartlanmayın. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak için düğünden en az 1 hafta öncesinde evde yürüme provaları yapın. Ayakkabının biraz esnemesini, ayağınızın alışmasını sağlayın, böylece düğün gününde çok daha rahat olabilirsiniz.