Görünüşünüze Zarar Verebilen 8 Kişisel Bakım Alışkanlığı

Alışkanlıklar işte; kimi yılların getirisi, bazısı da rahatlığın etkisi. Bazı alışkanlıklarımız bizi güvende hissettirse de günden güne bedenimize zarar veriyor olabilir. Merak etmeyin öyle çok derin şeyler değil kastımız; hepimizin aşina olduğu rutinlerimiz diyelim. Sizin için listeledik.

1- At kuyruğu favori saç modeliniz olabilir; laf aramızda hoş da duruyor 🙂 Ancak sürekli saçları toplamak saç ve saç derinize zarar verebilir. Dahası, saçlar neden kırılır sorusunun da bir avazdaki yanıtı olabilir. Aman dikkat!

balık_sırtı_Saç_örgüsü

2- Güneş kreminin faydaları konusunda mutabığız zaten. Sadece yazın değil kış ayında da. Ancak sık yapılan hatalardan biri kremi yalnızca yüzümüze sürmek. Evet, yüzümüz biraz daha hassas olabilir ancak tüm cildimize, boynumuza ve ellerimize de sürmemiz gerekebilir. Özellikle kuruyan elleriniz varsa güneş kremi sürmeye özen gösterin. Yanı sıra size bir de doğal bakım kürü verelim mi? Kuruyan eller için ev yapımı krem tarifimizi şuradan izleyebilirsiniz.

krem_surmek

3- Bacak bacak üstüne atıp oturmayı adet haline getirmiş olabilirsiniz ancak uzun süre bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımınıza olumsuz etki eder. Bir süre sonra bacaklarınızın uyuşmasından da anlaşılacağı üzere…

bacak_bacak_ustune_atmak

4- Saçlarınızı kuruyken taramak kopmalara neden olabilir ancak çok ıslakken taramak da aynı etkiye yol açabilir. Bunu önlemek için duş aldıktan sonra saçlarınızın nemini havlu ile almanız ve sonrasında saçınızı taramanız yeterli.

saci_taramak

5- Makyaj yapmadan önce kaşlarınızı alıyorsanız bu çok zararlı olabilir. Kıl kökü alındıktan sonra açığa çıkan gözeneğe dolan makyaj malzemeleri, derinizin altında bakteri üremesine neden olabilir. Bunu önlemek için, kaşlarınızı bir gece önceden şekillendirmenizde yarar var.

kaş

6- Saçlarınıza daha çabuk stil vermek için yüksek ısıda kurutuyor olabilirsiniz. Bu size zaman kazandırsa da saçınıza kuruluk olarak geri döner. Yüksek ısılarda saç kurutmak, saçın parlaklığının gitmesine ve kuruluğun artmasına neden olabilir.

saç_düzleştirici

7- Yüzünüzdeki parlamayı almak için gün içinde sık sık pudra sürüyorsanız, cildinizin başına gelenlere hiç üzülmeyin. Gün içinde sürekli pudra ile parlayan bölgelerin üzerine geçmek cilt kuruluğuna ve yıpranmaya yol açar. Bunun yerine yağ emici kağıtlardan yararlanabilirsiniz. Gerçekten etkili! O da olmazsa basit bir pamuk bile işinizi görür. Maksat parlaklık gitsin.

cilt bakımı

8- Her şeyin fazlası zarar işte. Çok fazla nemlendirici kullanmak, cildinize iyi gelmez. Aksine nefes almasını önler ve yaşlanma belirtilerini hızlandırır. Bu arada göz altınıza sürdüğünüz krem ile cildinize sürdüğünüzü de ayrıştırmanızda yarar var. Normal cilt kremini göz altınıza uygularsanız koyu halkalara yol açabilirsiniz.

ciltbakımı