Cildimizi Tazeliyoruz: Gül Yapraklarından Gelen Güzellik Sırları

14 Şubat geldi bile! Romantizmin sembolü renk renk gül yapraklarının etrafımızı doldurmasına çok az kaldı. Peki sevdiklerimize hiç düşünmeden hediye ettiğimiz gül yapraklarının cildiniz için ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Gül Şerbeti Tarifi

“Taze ve yumuşacık bir teni kim istemez!”

Taze güllerden geleneksel yöntemlerle elde edilen doğal gül suyu, gözenekleri sıkılaştırarak cildinize pürüzsüz bir görüntü vermenin yanı sıra teninizi yumuşacık yapacaktır. Ayrıca göz altlarımızın yorgun ve şişkin olduğu sabahlara uyandığımız da dolapta beklettiğimiz gül suyunu o bölgeye pamukla sürerek beklettiğimiz de şişkinliğin indiğini ve taze bir görünüme kavuştuğunu görebilirsiniz.

gül_yaprakları

“Cildinizi korurken mis gibi kokmasını sağlayacak!”

Güllerin antioksidan etkisini keşfetmeyi unutmayın! Antioksidan yönünden zengin olan gül suyu cildi dış etkenlerden korur, yatıştırır ve ışıltı verir. Ayrıca kış aylarında kuruyan ciltlerimiz için de doğal bir nemlendiricidir. Antioksidanın yanında antiseptik (mikrop öldürücü) özelliği de bulunan gül yağı ise makyaj temizleyici olarak kullanılabilir.

Gül yağı dışında yapraklarını ayıkladığınız gülü makyaj temizleyicisi olarak kullanmanın bir yolu daha var. 4 litre üzüm sirkesine 10 avuç kurutulmuş gül yaprağı ilave ederek karıştırın. 20 gün güneşin altında beklettikten sonra süzüp kullanabileceğiniz bu karışımın doğal bir losyon ve makyaj temizleyicisi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

gul_suyunun_faydalari

“Güllerden gelen güzellik ve gençlik”

Cilt bakımında kullanılan doğal yağları gün geçtikçe kullanır olduk. Bu yağların en popülerlerinden biri de “gül yağı”. Gül yağını yatmadan önce sürdüğünüz takdir de siz uyurken cildinizin onarım sürecine eşlik eder, toparlanmasına, canlanmasına ve tazelenip genç bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.  Ayrıca gül yağının cildinizin elastikiyetini arttırması kırışıklıkları da önler. Yapmanız gereken tek şey avucunuza damlattığınız bir kaç damla gül yağını masaj yaparak yüzünüze yedirmek ve güzellik uykusuna yatmak:)

gül

“Alerjik Ciltlere de Uygun”

Genellikle kırmızı meyveler de rastladığımız “anti-inflamatuar” maddesi güllerde de bulunuyor. Anti-inflamatuar daha uzun, daha sağlıklı, daha huzurlu yaşama katkı sağlıyor ve alerjik ciltler için de oldukça faydalı. Güllerdeki bu etki cildinizdeki kızarık, kabarık ve şişkin noktaları yatıştırır. Ayrıca derideki yaraların iyileşmesini sağlar ve deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.