Güneş Yanığına İyi Gelen 5 Yöntem

Yaz gelsin de sokaklara taşalım; sahillere, çimlere yayılıp güneşi iliklerimize kadar hissedelim diye can atarız. Diyelim ki yaz geldi, peki bitti mi düşünceler, hedefler? Bu kez de en harika kim bronzlaşacak yarışına girer kolay bronzlaşmanın yollarını arar dururuz. Bronzlaşmak elbette güzeldir de aman sakın yanlışlıkla güneşte fazla ve tedbirsiz bir şekilde kalıp cildinizi yakmayın deriz.

Özellikle artık ozon tabakasındaki deliğin giderek büyümesi, küresel ısınma sorunlarının artması sonucunda güneşin zararlı ışınlarından çok daha fazla etkilenmeye başladık. Bu nedenle açık tenlilerin koyu tenlilere göre çok daha fazla dikkat etmesi, daha fazla önlem alması gerekiyor. Önlemler işe yaramadı ya da önlem almayı unutup gereğinden fazla kavrulduysanız işte cildinizdeki yanık etkilerini azaltıp sizi rahatlatacak 5 etkili doğal yöntem!

gunes

1. Lavanta Yağı

Mis kokulu lavantaların nimetlerinden yararlanmaya devam! Güneş yanıklarınızdan duyduğunuz acıyı lavanta yağı ile dindirebilir aynı zamanda cildinizi nemlendirebilir ve hoş kokusu ile ruhunuzu iyileştirebilirsiniz.

lavantalı parfüm

2. Yulaf Ezmesi

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen yulaf, bu kez bir başka yönü ile karşımıza çıkıyor. Güneş yanığı olan bölgelerinize bir bardak kaynar suda bekletilmiş yarım bardak yulaf ezmesini uygulayarak acı hissini azaltıp cildin serinlemesine yardımcı olabilirsiniz.

Yulaf Kepeği

3. Aloe Vera

Cilt problemleri için faydalı özellikleri bulunan aloe vera, güneş yanıklarınıza da çare olabilir. Aloe vera yağını yanık bölgenin üzerine sürerek serinleyebilir, ağrı hissini azaltabilirsiniz.

aloe vera

4. Yoğurt

Güneş yanığı denince akla gelen ilk çarelerden biri yoğurt olmuştur her zaman. Yanık bölgeye özellikle yağsız bir yoğurt sürüp 3-4 dakika bekleterek tüm acınızı yok edebilirsiniz. Denemekte fayda var.

evde-yogurt-nasil-yapilir

5. Zeytinyağı

Doğanın mucizesi zeytinyağının sağlık konusundaki yararları saymakla bitmiyor. Cilt problemlerine de her zaman iyi gelen zeytinyağını yanık bölgesine çekinmeden uygulayabilirsiniz. Güneş yağının neden olduğu gerilmeleri zeytinyağı sayesinde yumuşatabilir, ağrı ve acı hissini yok edebilirsiniz.