Hamilelik Çatlaklarından Kurtulmanın 6 Yolu

Doğacak bebeğiniz için 9 ay boyunca çok heyecanlandınız, günlük hayatınızdaki her şeyi ona göre düzenlediniz ve sonunda sağlıklı ve çok sevimli, mis kokulu bebeğinizi kucağınıza aldınız; artık kendinize bakma zamanı!

Şimdi bebeğinizle daha mutlu yaşayabilmek için kendinize de gereken önemi vermeli ve yenilenmelisiniz. Bunun için hamilelik sırasında oluşan çatlaklarınızı yok etmenin yollarını aramakla başlayabilirsiniz mesela.

İşte hamilelik çatlaklarından kurtulmanın 6 etkili yolu:

1. Patates Kullanın

Patates; içeriğindeki vitamin, mineral ve nişasta sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur, ama onu elbette yiyerek değil. Peki nasıl? Kalın bir patates dilimini çatlak olan bölge üzerine sürün. Çatlak üzerini patatesten çıkan su ile tamamen kapladığınızdan emin olun. Patates suyunu çatlak oluşan bölge üzerinde kurumaya bırakın. Son olarak ılık suyla durulayın. Düzenli uygulayarak tüm çatlaklarınızın yok olmasını sağlayın.

hamilelik-sureci

2. Lazer Uygulamaları

Hamilelik sırasında oluşan çatlaklarınızdan bir an önce tamamen kurtulmak istiyorsanız deneyebileceğiniz yöntemlerden biri de çeşitli lazer uygulamalarıdır; ancak hatırlatmakta fayda var. Lazer uygulamaları etkili olsa da her vücutta aynı etkiyi bırakmayabilir.

hamilelik

3. Şeker Kullanın

Doğal beyaz toz şeker ile cildinizdeki çatlakları iyileştirebilmeniz mümkündür. Bir çorba kaşığı kadar toz şekeri, badem yağı ve birkaç damla limon suyunu karıştırın. Hazırladığınız karışımı çatlaklardan şikâyet ettiğiniz bölgelere sürün. 10 dakika bekletip ılık suyla durulayın. Bir ay boyunca düzenli olarak uygulayarak tüm hamilelik çatlaklarınıza veda edin.

hamilelikte-beslenme

4. Limon Suyu Kullanın

Hamilelik sırasında oluşan çatlakların en doğal ve en baş düşmanlarından biri de limon suyudur. Çatlaktan şikâyet ettiğiniz bölge üzerine bir miktar limon suyunu iyice emilene kadar uygulayın. Limonun asidik özelliği sayesinde tüm çatlakların zamanla yok olduğunu göreceksiniz.

feslegenli-limonata

5. Kayısı Kullanın

Kayısı düzenli olarak her gün uygulandığında çatlaklar ile veda etmenize yardım eden en etkili meyvelerden biridir. Kayısının kendisini ve çekirdeğini mutfak robotundan geçirerek hamur haline getirin. Hazırladığınız hamuru çatlakların üzerine güzelce yedirip 15-20 dakika bekletin. Son olarak soğuk su ile durulayın. Kısa zamanda değişimi fark edin.

kayisi-kompostosu

6. Zeytinyağı Kullanın

Genel olarak her evde bulunan malzemelerden biri olan zeytinyağı ile hamilelik çatlaklarınızı doğal yoldan iyileştirebilirsiniz. Çatlakların üzerini bir miktar zeytinyağı ile ovun ve yarım saat kadar bekletin. Bir diğer yöntem olarak da zeytinyağını sirke ile karıştırarak kendinize etkili bir gece kremi hazırlayabilirsiniz. Cildinizin yenilenmesine yardımcı olacak bu iki yöntem ile hamilelik çatlaklarından kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.