Hamilelik Depresyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hamilelik dönemi, minicik bebeğinize kavuşmak için son derece heyecanlı ve mutluluk dolu bir süreç olsa da bir yandan stresli ve zorlu da bir dönemdir. Birçok anne adayı, hamilelik döneminde vücudun fiziksel ve hormonal değişimlerinin de etkisiyle “hamilelik depresyonu” denilen bir rahatsızlıkla baş başa kalır. Peki nedir bu hamilelik depresyonu? Belirtileri ve tedavisi var mıdır? Bu ve bunun gibi sorulara cevap bulabileceğiniz yazımızın detayları için okumaya devam edin…

  • Hamilelik Depresyonu Nedir?

Antepartum depresyon da denilen bu rahatsızlık, anne adaylarının yaklaşık %10’luk ya da %20’lik kısmında görülebilmektedir. Hamilelik boyunca endişe, mutluluk, heyecan, üzüntü gibi birçok duygu halini iç içe yaşayan anne adayı, oldukça inişli çıkışlı bir süreç içinde bulunur. Duygu ve hormon değişikliklerine bir de yakın çevresinde yaşanan sıkıntılar ya da hamilelik problemleri de eklenirse anne adayı depresyona sürüklenebilir.

  • Belirtileri Var mıdır?

Her hamilenin yaşadığı değişen duygu durumları, hamilelik depresyonu olarak nitelendirilemez ancak depresyonun fiziksel ve ruhsal olmak üzere belirtileri mevcuttur.

  • Fiziksel Belirtiler Nelerdir?

Vücudun çeşitli kısımlarında kaşıntılar, görme duyusunda bulanma, aşırı terleme, sebepsiz ağrı ya da sancılar, ağır kuruluğu, mide ve bağırsak problemleri normal gibi görünse de çoğu zaman hamilelik depresyonunun etkileri arasında yer alabilir. Bu tip belirtiler iki haftadan daha uzun sürüyorsa doktor kontrolünden geçmenizde fayda olacaktır.

  • Ruhsal Belirtiler Nelerdir?

Hamilelik döneminde hormonal değişimler sebebi ile ruhsal değişimler de kaçınılmaz hale gelir. Hamilelik sürecinde daha önceden çok zevk aldığınız birçok aktiviteden artık zevk almıyorsanız, öz saygınızı ve öz güveninizi kaybetmişseniz, cinselliğe karşı soğuduysanız, birçok konuya karşı konsantreniz azaldıysa, sürekli halsiz ve bitkin hissediyorsanız hamilelik depresyonunun eşiğinde olabilirsiniz.

  • Tedavisi Var mıdır?

Hamilelik depresyonu birçok kadın tarafından genelde önemsenmeyen ve “nasılsa doğumdan sonra geçer” denilip geçiştirilen bir durumdur. Ancak kesinlikle ihmal edilmemesi gereken hem bebeğe hem de anneye zarar verebilen bir durumdur. Hamilelik depresyonun tedavisi mümkündür; dolayısı ile daha sağlıklı bir hamilelik ve daha sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için gereken tedavi uygulanmalıdır. Psikoterapi ya da diğer tedavi yöntemleri ile bu durumdan kolayca kurtulmak mümkündür.

  • Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Gereken tedavi uygulanmayan hamilelik depresyonu, doğumdan sonra lohusalık depresyonu yaşanma riskini ve depresyonun kronik hale gelme riskini artırır. Bu nedenle anne adaylarının bu konu üzerine gitmesi ve gerekeni yapması önerilmektedir.