Hamilelik Hakkında 7 İlginç Bilgi

Bir kadının ömründe yaşayacağı en heyecanlı, en yorucu, en karmaşık aynı zamanda en ilginç dönemlerden biridir hamilelik. Öyle ya, içinizde minik bir insan vardır ve her geçen gün büyümeye devam eder. Bu minik insan; hamilelik boyunca tekmeler durur, mide bulandırır, ağırlık verir ama yine de kendini çok sevdirir. Kısacası nereden baksanız hamilelik, doğanın en ilginç olgularından biridir. Sıradaki yazımızda hamileliğin en ilginç detaylarını derlemek istedik. Belki şu an hamilesiniz, belki hamile kalmak istiyorsunuz; işte yaşadığınız ya da yaşayacağınız şaşırtıcı durumlar…

  • Rahim Sınırları Zorlar

Normal bir süreçte yaklaşık elma büyüklüğünde bir rahme sahip olan kadın, hamile kaldığında rahminin sınırları zorlayacak kadar büyümesine şahit olur. Elma büyüklüğünden karpuz büyüklüğüne kadar ulaşan rahim, tüm iç organlar üzerinde bir baskıya sebep olur. Anne adayı, kendini sadece bu sebeple bile çok zahmetli bir sürecin içerisinde bulur.

  • Aşermenin Mantığı Olmayabilir

Hamile bir kadının mevsimi dışında ve çoğunluğun aklına hiç gelmeyecek yiyecekleri aşermesi çok şaşırtıcı olabilir; ancak yenmeyecek şeyleri aşermesi kadar değil! Yanlış okumadınız; anne adaylarının yaklaşık %30’luk bir kısmı, topraktan sabuna kadar yenmeyecek birçok şeyi aşerebilir!

  • En İyi Koku Alma Dönemi Hamileliktir

Hamilelik sırasında koku alma duyusu her zamankinden daha güçlü bir hal alır. Hamilelik sürecinde birçok yemeği henüz tatmadan sadece koklayarak içerisindeki tüm malzemeleri sayabilecek kıvama gelirsiniz. Belki de bu özellikten dolayı birçok şeyden mideniz bulanıyordur ne dersiniz?

Hamilelik

  • Bebekler Isıdan Rahatsız Olabilir

Karnınız içerisinde yeterince korumada sandığınız bebeğiniz sıcak su ile banyo yapmanızdan hoşlanmıyor olabilir! Belirli bir süreçten sonra ısı farklılığını anlayabilen bebeğiniz sıcak su değdiği an huzursuzluk yaşayabilir; ancak ılık suyu karnınıza döktüğünüzde rahatlar; çünkü bebekler akan suyun sesinden çok hoşlanır!

  • Masajı Hisseder

Karnınızın en kuytusunda sandığınız bebeğiniz bir krem ya da losyonla karnınıza yapacağınız masajı hissedebilir ve bu hizmete bayılır! Bebeğiniz bu özenli dokunuşunuz ile rahatlayabilir, sakinleşebilir.

  • Beklenmeyen Anda Gelen Süt

Hamilelik dönemi, sandığınızdan çok daha duyarlı bir dönemdir! Öyle ki ağlayan bir bebekle karşılaştığınızda bebek size ait değilse dahi göğüsleriniz ansızın süt salgılamaya başlayabilir. Bu özelliğin mucize mi yoksa başa dert mi olduğuna hamileler karar versin!

  • Karnınızda Ağlayan Biri Var

Hamilelik döneminde bebeğiniz gece gündüz ağlıyor olabilir! Neyse ki henüz onun ağlayan sesini duymuyorsunuz. Doğumdan önce kalan son sessiz günlerin tadını çıkartmakta fayda olacak sanki ne dersiniz?