Hamilelikte Folik Asit Kullanımı Hakkında 6 Bilgi

Hamilelik, bir kadının hayatında kendine ve tüm tercihlerine her zamankinden çok daha fazla dikkat etmesi gereken bir süreçtir. Her zaman tercih edilenler bu süreçte tam tersi bir etkiye sahip olabilir, etkisini artırabilir ya da azaltabilir. Folik asit de buna en iyi örneklerden biridir. Hamilelik sürecinde daha çok ihtiyaç duyulan folik asit hakkında bilmeniz gerekenlere gelin birlikte bakalım.

1. Folik Asit Nedir, Ne İşe Yarar?

Folat ya da B9 vitamini olarak da bilinen folik asit; B vitamini ailesinden olan bir çeşit vitamindir. DNA sentezi, hücre bölünmesi gibi önemli süreçlerde büyük rol oynar. Kan yapımı, hücre üretimi gibi biyolojik süreçlerde yer almasıyla hamilelik sırasında anne adayının sağlıklı bir hamilelik geçirmesini sağlar ve bebeğin gelişiminde oluşabilecek herhangi bir sorunu önler.

2. Neden Hamilelik Döneminde Daha Önemlidir?

Hamilelik döneminde vücudun folik asit ihtiyacı artar ve bu ihtiyaç yiyeceklerle ne kadar karşılanmaya çalışılsa da yeterli olamayabilir. Bu nedenle hamilelik sürecinde mutlaka doktor kontrolünde folik asit tabletlerinden destek alınmalıdır.

3. Folik Asit İhtiyacı Nasıl Anlaşılır?

Vücudunuzun ihtiyacı olan folik asidi yeterli miktarda almadığınızda çeşitli sorunları beraberinde getirmiş olursunuz. Nefes darlığından unutkanlığa kadar birçok sorun, folik asit eksikliğinin habercisi olabilir, kesin bir bilgi için mutlaka uzman bir doktora danışıp gerekli kan tahlillerini yaptırmanız gerekir.

4. Folik Asit Hamilelikte Neden Önemlidir?

Folik asit, hamilelik döneminde bebeğin ve anne adayının sağlığını destekleyen en önemli vitaminlerden biridir. Yeterli miktarda alınmadığında bebekte gelişim bozuklukları, erken doğum ya da düşük yapma gibi tehlikelerle karşılaşma riski artar. Bu nedenle hamilelikte folik asit alımına özen gösterilmelidir.

5. Folik Asit Eksikliğinde Hangi Sorunlar Görülür?

Hamilelik sırasında yeterli miktarda folik asit alınmazsa anne adayında ve bebekte çeşitli sorunlar görülebilir. Bebeğin beyninin gelişmemesi, bebeğin omurgasında kistler görülmesi, bebeğin kafatası kemiklerinin gelişmemesi, anne adayında felç ve inme riskinin oluşması, sindirim sisteminin zarar görmesi, kolesterolün yükselmesi, cilt sorunları, kalp rahatsızlıkları folik asit eksikliğinde oluşabilecek sorunlar arasındadır.

6. Folik Asit Takviyesi Nasıl Yapılır?

Folik asit eksikliği yaşıyorsanız hamile olun ya da olmayın mutlaka bir doktor kontrolünden geçip gerekli kan tahlillerini yaptırmanız gerekir. Sonuçlara göre eksikliğin dozu belirlenmeli ve gerek besinler gerekse folik asit tabletlerinden takviye alınmalı ve eksiklik giderilmelidir.