Hamilelikte Kıyafet Seçerken Dikkat

Hamilelik; bir kadının hayatındaki en güzel, en heyecanlı dönemlerden biridir. Bu süreçte bolca psikolojik ve fiziksel değişim meydana gelir. Bu nedenle anne adayı hem kendi hem de bebeğinin rahat ve sağlığı için kıyafetlerini özenle seçmelidir. Peki bu seçimler nasıl olmalıdır? İşte hamile kıyafetlerini seçerken dikkat edilmesi gereken 6 püf noktası…

1. Rahat Olanı Tercih Edin

Hamilelik döneminde çok şık ve farklı olmak isteyebilirsiniz; ancak her daim rahatlığın ön planda olması gerektiğini unutmamalısınız. Farklı olayım derken rahatsızlık verecek kadar vücudunuzu saran dar kıyafetler giymek yerine, tercihinizi hafif ve bol kıyafetlerden yana kullanmak her zaman yararınıza olacaktır.

2. Ayarlanabilen Kıyafetler Alın

Hamilelik döneminde karnınız hızlı bir şekilde büyüyüp bedeninizi değiştireceği için özellikle karın bölgesi kolayca ayarlanabilen kıyafetleri tercih edin. Böylece hem bütçeniz için hem de bedeniniz için büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

3. Doğal Kıyafetleri Tercih Edin

Hamilelik döneminde seçeceğiniz kıyafetlerin rahat olması kadar doğal bir kumaştan yapılmış olması da son derece önemlidir. Pamuklu, doğal lifli, esnek materyallerden yapılan kıyafetleri tercih ederek vücut ısınızın düzenlenmesine yardımcı olur ve daha rahat bir hamilelik geçirmenizi sağlayabilirsiniz.

4. İç Çamaşırı Seçerken Dikkat

Hamilelik döneminde bütün vücudunuz değişim gösterdiği için bu değişimden göğüsleriniz de nasibini alacaktır. Hamilelik boyunca göğüsleriniz daha ağır, büyük ve hassas olacağından sütyen beden seçiminizin buna göre olması gerekir. Seçeceğiniz sütyenin sırt ve omuzlarınızı desteklediğinden, giyerken gerginlik yaşatmayacağından emin olmalısınız.

5. Ayakkabılar Yenilensin

Tüm vücudunuz gibi ayaklarınız da hamilelik sürecinde büyük bir değişime uğrayacaktır. Bu nedenle kullandığınız asıl numaradan bir numara büyük olan bir ayakkabı seçmek sizin yararınıza olacaktır. Bunun dışında kolay giyilip çıkarılan, topuksuz ve esnek ayakkabılar günü rahat bir şekilde geçirmenize yardımcı olacak en önemli detaylar arasındadır.

6. Deneyin

Zamanımızın en büyük kolaylıklarından biri de elbette ki internetten alışveriş yapabilmektir. Özellikle hamilelik sürecinde mağaza mağaza gezmek yerine dilediğiniz kıyafeti kapınıza getirtmek isteyebilirsiniz; ancak bizzat denemekte fayda olduğunu hatırlatmak isteriz. Mağazaya gidip deneyerek üzerinize en uygun olan kıyafeti seçin hem daha sağlıklı olsun hem de kıyafet peşinde daha fazla uğraşmanıza gerek kalmasın.