Hamilelikte Yenmemesi Gereken 6 Besin

Her zaman dikkat edilmesi gereken beslenme düzeni, hamilelik döneminde elbette ki daha önemli oluyor. Çünkü hamilelikte sadece kendi sağlığınız değil bebeğinizin sağlığını da düşünmek zorunda kalıyorsunuz.

Hamilelik döneminde “Sen iki canlısın ye, ondan da ye, şundan da ye!” diyenler çoğalır; anne adayına her yiyeceğin iyi geleceği düşünülür; oysa hamilelerin bolca tüketmesi gereken besinler olduğu gibi uzak durması gereken besinler de mevcuttur.

İşte hamilelik döneminde uzak durulması gereken o besinler:

1. Bazı Deniz Ürünleri

Deniz ürünleri, hamilelik döneminde en besleyici seçenekler arasında gibi dursa da bazı balık çeşitleri ve kabuklu deniz ürünleri bebeğin sinir sistemine zarar verecek özellikte olabilir. Örneğin kılıç balığı, kiremit balığı ve uskumru gibi seçenekler yoğun oranda cıva içerir bu da anne adayına yarar yerine zarar getirebilir.

2. Az Pişmiş Yumurta

Yumurtayı az pişmiş seven bir insansanız bu zevkinize hamilelik döneminde ara verme zamanınız demektir. Az pişmiş yumurta, salmonella denilen bakteriler yoluyla çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına ve dolayısı ile ishale neden olmaktadır. Aynı zamanda gıda zehirlenmelerine de yol açtığı için hamilelik dönemi için olukça tehlikeli bir besin seçeneğidir.

3. Bazı Peynirler

Belki de hayattaki en büyük sevdanızdan biri, tüm peynir çeşitlerini denemektir; ancak maalesef ki bu tutkunuzdan doğuma kadar vazgeçmeniz gerekebilir. Küflü ve pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirler; erken doğum, düşük ya da doğum kusurlarına neden olan bakteri içerebilmektedir. Bu nedenle hem kendinizi hem de bebeğinizi tehlikeye atmamak için küflü ve pastrorize edilmemiş peynir çeşitlerinden uzak durmanız gerekir.

4. Karaciğer

Ciğer kızartması yanına da patates, ne leziz bir menü gibi duruyor değil mi? Ancak ciğer kızartması, hamileler için lezzetli olduğu kadar tehlike de içerebiliyor. Bol miktarda A vitamini içeren bir sakatat olan ciğer, hamileler için asla önerilmeyen besinlerin başında gelir.

5. Bitki Çayları

Bitki çayları azı karar, çoğu zarar olan seçeneklerden biridir. Normal bir insanın dahi aşırı tüketmemesi gereken bitki çayları hamilelik döneminde miktarı kaçırıldığında oldukça zararlı bir hale gelebilir. Aloe vera, fesleğen, kekik, adaçayı gibi birçok çeşit; rahim kasılmalarını artırabilir, doğum anomalilerine neden olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde bitki çayı tüketimi konusunda mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.