Hanımların Dikkatine: Bulaşık Yıkarken Muhtemelen Yaptığınız 7 Hata

Hanımların dikkatine dedik ama overlok makinası ayağınıza gelmedi 🙂 Konumuz siz profesyonel ev hanımlarına birkaç minik tüyo vermek. Her gün yapılan ev işlerinden biri olan bulaşık yıkamanın püf noktalarını derledik sizin için. Bulaşık yıkarken nasıl tasarruf edilir sorusunun da yanıtı olabilir.

1- Çok fazla sabun ya da deterjan kullanımı, bulaşıklarınızın çok daha fazla temizlenmesini sağlamaz; aksine daha çok tortu olmasına ve zor durulanmasına yol açar. Az miktar bulaşık deterjanı yeterli olacaktır.

bulasik

2- Bulaşıktan sonra silerim diye ertelediğiniz lavabo temizliği, bulaşıklarınızın daha yıkarken bakteri üretmesine sebep olabilir. Bulaşık yıkamaya başlamadan önce lavabonuzu ovun, tüm kirler gittikten sonra yıkamaya başlayın.

lavabo

3- Bulaşıklarınızı çamaşır makinesine yerleştirdikten sonra, en alttan üst tarafa doğru bakın; tüm bulaşıkların iç kısımlarının görülebilir olması önemli. Aksi halde iyi temizlenmeyecektir. Kir oranı yüksek olanları, su pervanesinin olduğu alana yakın koyarsanız daha iyi temizlenecektir.

bulasik_makinesi

4- Bulaşık makinanızın içine bulaşık parlatıcısı koymazsanız, su lekeleri yüzeyde kalabilir ve yıkama sonunda hala kirli hissi uyandırabilir.

bulasik-deterjani

5- Teflon tavanızı elde yıkarken sabun kullanımından kaçının. Bunun yerine çizilmez yüzeylere yumuşak başlı süngerleri tercih edebilirsiniz.

tava

6- Bulaşık makinesine tahta kaşık veya tahta eşya koymaktan kaçının. Aşırı ısı, su ve deterjan ham maddelerini bozacaktır.

kesme-tahtasi

7- Bulaşık makinesini asla tam anlamıyla doldurmayın. Kısmen doldurmanız, etkili bir temizlik için yeterli olacaktır.

bulasik-sungeri

Pratik ipuçları, ev temizliğini kolaylaştıran tüyolar, ev bakımına dair tüm bilinmeyenler ve çok daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin.