Hastalıktan Sonrası Ev Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Bahar ayları, grip sezonu. Gripten kurtulmanın yollarını dirhem dirhem araştırmış olsak da bu elim hastalık ne yazık ki her sezon moda. Bugün sizin için hastalıktan sonra ev temizliğinde dikkat etmeniz gerekenleri araştırdık.

1- Hastalıktan kalktıktan sonra diş fırçanızı dezenfekte ederek işe başlayın. Ağız yoluyla geçen hastalıklardan kaynaklanan sorunları bertaraf edebilirsiniz; mikrobun kaynağı sizden türemiş olsa dahi.

diş_fırçası

2- İnanması güç ama eğer hastayken makyaj yaptıysanız, allık fırçanız da potansiyel bir mikrop yuvası haline gelmiş demektir. Piyasada satılan allık temizleme sularından satın alabilir ya da suda bekletebilirsiniz.

makyaj-fircasi

3- Yastık kılıflarınız başta olmak üzere tüm yatağınızı değiştirin. Hasta olmanın en önemli etkisi terlemedir. Terledikçe yayılan mikroplar da olduğu gibi yastığınıza ve yatağınıza sinebilir. Değiştirmeyi ihmal etmeyin.

yastık

4- Evinizin havasını değiştirmek ile devam edin temizliğe. Pencereleri sonuna kadar açın ve odadan 1 saatliğine çıkın. Eviniz buz gibi olacaktır evet ama günün sonunda taze bir hava da sizi bekleyecektir.

pencere

5- Hazır havalandırmadan söz açılmışken ev yapımı antibakteriyel sprey ile devam edelim. Size evde hazırlayabileceğiniz mikrop kırıcı bir öneri verelim.

Malzemeler:

1 su bardağı su
1/2 su bardağı sirke
5 damla portakal ve lavanta yağı

evdeki-kotu-koku-nasil-giderilir

Malzemeleri iyice karıştırıp bir sprey şişeye koyun ve karıştırın. Sonra havaya sıkın ancak teneffüs etmeyin, odadan bir süre uzaklaşmanızda yarar var.

6- Bulaşık süngerinizi de dezenfekte etmeyi unutmayın. Tıpkı havlular gibi bulaşık süngeriniz de mikropları içine hapsedebilir.

bulasik-sungeri

7- Paspaslarınızı da temizlemeyi unutmayın. Dışarının tüm mikrobunu barındıran paspaslar, yeni hastalığın en sinsi davetçilerinden olabilir. Aman dikkat!

paspas

Ev temizliğine dair püf noktaları, videolu olarak anlattığımız Ev Bakımı kategorimize de göz atmadan geçmeyin deriz.