Her Eve Damlasın: Mutfakta ve Mutfak Dışında Balın Mucize Kullanımları

Balın mucizelerine dört mevsim şahit olmak ne güzel; yaz gelir cildimizi nemlendirir, kış gelir kepeğe mucize çözüm olur. Mevsim tanımayan bal ile türlü tarifler yapmıştık zamanında; ballı kaymaklı pideviç, ballı hardallı salata aklımıza yer edenler. Bugün dedik ki tarifin dışına çıkalım, işe biraz da pratik bilgi katalım.

1- Balın kepeğe iyi geldiğini biliyor muydunuz? Saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Tahmin ettiğiniz üzere temizlemesi zor olacaktır ama sonu güzel boş verin 🙂

saç_bakımı

2- Eğer bir gece önce fazla eğlendiyseniz ve sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız bir çay kaşığı bal atın ağzınıza; anında zinde tutacaktır.

balın faydaları

3- Balın, antibiyotik özelliğinin bize verdiği yetkiye dayanarak sinek ve böcek ısırıklarına karşı etkili olduğunu sözlerimize ekleyelim. Böcek ve sinek ısırıklarına iyi gelebilir diyorlar.

bocek

4- Balın uyutucu etkisini biliyor muydunuz? Gece yatmadan önce, (kalorili miktarını da düşünerek tabi) bir çay kaşığı bal, uykunuza olumlu etki edecek çünkü sinirlerinizi rahatlatacaktır.

uyku

5- Akne ile başınız dertteyse bal cildinize #iyigelecek. Cildinizi yatıştırır ve aknelerle savaşır. Bu arada akne ile ilgili şu önerilerimize de göz atın deriz. Cildiniz size teşekkür edecek! 🙂

akne