Herkes Onu Konuşuyor: Çay Ağacı Yağını Bu Kadar Şifalı Kılan Nedir?

Geçen senenin gözdesi Hint yağının pabucu dama atılıyor mu dersiniz? Daha önce bin bir faydasını saydığımız Hint yağına en az onun kadar etkili bir alternatif veriyoruz bugün; çay ağacı yağı. Peki, bu yağı bu kadar şifalı kılan sırrı nedir? Sizin için araştırdık.

1- Yaşımız kaç olursa olsun, bu akneler peşimizi bırakmıyor. Kimi zaman yediğimiz yağlı yiyeceklerin bir getirisi kimi zaman da stresin en dikkat çeken belirtisi. Çay ağacı yağı akne oluşumunu önlüyor ve dahası var olanların da iyileşme sürecini hızlandırıyor.

akne

2- Cilt ile devam edelim. Cildinizdeki leke ve izlerin tedavisinde de oldukça etkili. Çay ağacı yağı özü içeren kremlerin çıkış noktası da budur belki.

cilt-bakimi

3- Yapılan bazı araştırmalara göre dudakta çıkan uçuğun da çaresi çay ağacı yağı gibi duruyor. Bir miktar pamuğa sürüp uçuk olan bölgeye uygulandığında iyileşme sürecini de hızlandırır.

dudak

4- Ağzınızın içinde oluşan aft ve benzeri gibi iltihaplara da iyi geldiği söyleniyor. Aftı kurutan en etkili yollardan biri karbonat ile gargara yapmak, bir diğeri de çay ağacı yağı…

çayağacıyağı

5- Banyo suyunuza çay ağacı yağı damlatırsanız bronşlarınızı açar; hafif mentolümsü kokusuyla sizi ferahlatır.

banyo

6- Bakteriler ile savaşma özelliği aynı zamanda koku oluşumuna da olumlu yansır. Çay ağacı yağını deodorant olarak da kullanabilir, vücudunuza sürerek ferahlık sağlayabilirsiniz.

cay-agaci-yagi

Her ne kadar doğal bir yağ olsa da olası alerjik reaksiyonlara karşı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.