Hovarda Tırnaklara #iyigelecek 6 Yiyecek Önerisi

Bazen sebepsiz yere “Tavşan dağa küsmüş…” misali kırılıveren, dokunma hassasiyeti işini yanlış anlamış, en olmadık zamanda çatırt diye ikiye ayrılan nazlı ve kırılgan tırnaklar. Bir tanesi kırılsa bile diğerlerinin görünümünü etkileyen hovarda tırnaklar, pek çok vitamin eksikliğinin habercisi adeta. Sağ olsun haber veriyor ama en olmadık zamanda da manikürümüzü mahvediyor, o ne olacak? Neyse, biz sakin olalım ve tırnaklarımızın hovardalığını önlemenin yollarını araştıralım. Bazı sihirli yiyecekler önereceğiz şimdi size. Tırnaklarınızı toparladığı yetmezmiş gibi, bedeninize de şifa saçacak. Hepsini tanıyoruz zaten…

tirnak-bakimi

1- Badem!

Bademi yağ olarak da kullanabilirsiniz, günde 3-4 tane tükete de bilirsiniz. Badem yağı ile tırnaklarınıza bakım yaparsanız, daha çabuk uzamasını sağlarsınız. Yanısıra, badem yağını bir kulak pamuğu yardımıyla gece uyumadan kaş ve kirpiklerinize de sürebilirsiniz; rimelin verdiği hasarı düzeltir ve kıl köklerinizi besler. Gür kirpikler hangimizin hayali değil ki? 🙂

2- E Vitamini Yağı!

Mucize yağlardan biri e vitamini yağı. Tırnaklarınızı törpüleyin sonra yıkayın. Temiz ellerinize e vitamini yağı sürün. Tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize masaj yaparak yedirin. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra yıkayın. İsterseniz eldiven de takabilirsiniz, yağ emilimini hızlandıracaktır.

3- Muz!

Tırnaklarınız sık sık kırıldığına göre protein acısı çekiyor olabilir. Protein ile tırnaklarınızı buluşturunca ortada çok da büyük sorun kalmaz. Protein konusunda en etkili meyvelerden biri olan muz, derdinize çare olabilir belki.

4- Avokado!

2016 yemek trendlerinin yıldızı avokado, hem yağı ile hem meyvesi ile tırnaklarımızı koruyor. Sadece tırnak değil, saçlara da müthiş sağlık kazandırdığının da altını çizelim.

5- Somon!

Sararan, yıpranan, tel tel ayrılan ve kırılan tırnakların ortak çözümü B vitamini. Yağ olarak kullanabileceğiniz gibi, somon ya da ton balığı gibi balıklarla da edinebilirsiniz.

6- BONUS: Ananaslı Bakım Kürü

Bu kadar yiyecekten bahsettik bir de bakım kürü tarifi verelim. Ananas ile yaptığımız bakım kürü videomuza mutlaka göz atın!