Kar Soğuğunda Çatlayan Dudaklar İçin 6 İpeksi Öneri

Hava durumu malum; kar yağışı almış başını gitmiş, sıcak çorba tarifleri favorimiz, soğuktan korunmanın yolları en çok arananlar listemizde… Haydi diyelim üşüdük kazak giydik, ellerimiz dondu eldivenle sevgili olduk, ayaklarımız titredi kat kat çorap giydik. Peki ya dudaklarımız? En hassas ve çıt deseler çatlamaya meyilli dudaklarımıza ne yapmalı? Dudakları soğuktan korumanın yollarını sizin için araştırdık.

1- İçten nemlendirme ile başlayalım, sonra yüzeye geçeceğiz. Evvela su içerek zemini sabitleyelim. Sadece dudak değil tüm organlarımız ve cildimiz için doğal nemlendirme yöntemi su içmek.

su

2- Yüzeye gelelim. Migros Mağazaları‘nda bin bir çeşit dudak nemlendiricisi bulabilirsiniz o ayrı konu. Ancak derseniz ki ev yapımı dudak kremi olsun, o halde basit bir kür verelim size. Çatlayan dudaklara özel bakım kremi tarifi için tıklayın.

dudak-bakimi

3- Dudaklara neredeyse antibiyotik etkisi veren bir mucizeden bahsedelim; bal. Balın faydalarını daha önce paylaşmıştık. Bu sefer de dudaklarımız mevzu bahis. Dudaklarınıza bal sürerseniz onları nemlendirmekle kalmaz, çatlamalarını önlemiş ve soğuk havalarda kalkan gibi korunmasını sağlamış olursunuz. Sürün, 10 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın hepsi bu.

bal

4- Dudakların nemlendiriciyi daha hızlı emmesi için evvela ölü derilerden arınması gerekir. Minik bir karışım verelim size. Dudaklardaki ölü deriyi temizlemek için ne yapılır hemen izah edelim; 1 çay kaşığı şekeri, 1 çay kaşığı bal ile karıştırın, hoş bir koku vermesi için son olarak gül suyu ilave edin ve hafifçe ovun. Sonra ılık suyla yıkayın ve üzerine dudak balsamınızı sürün. Anında nemlenecektir.

dudak

5- Dudakları nemlendirmenin doğal yollarından biri de salatalık. Evet evet salatalık! Bir dilim salatalığı soyun ve dudağınıza sürün, biraz bekleyip yıkayın. Zaten biliyorsunuz cilde de çok iyi geliyor.

salatalık

6- Karlı havaya çıkmadan önce dudaklarınıza vazelin sürerseniz, çatlamalarını önlemiş olursunuz. Çünkü dudağa vazelin sürmek, dudakların çatlaması ve kurumasını engeller.

dudak_kuruluğu

Madem dudaklarımızı kusursuzlaştırdık şimdi de son bir güzellik rötuşu ile onları mükemmel gösterelim. Dudakları dolgun göstermenin yollarını sizin için araştırdık üstelik ameliyatsız! Okumak için tıklayın.