Kastilya Sabununun Bu Kullanımlarına Çok Şaşıracaksınız!

Evet kastil sabunu. İsterseniz önce bu sabunun içeriğinden bahsedelim. Sabunun kökeni İspanya’nın Castilla Krallığı‘na dayanıyor. Diğer sabunlardan farkı, içeriğinde hayvansal yağlar yerine tamamen bitkisel yağlar kullanılması. Şeffaf sabun da denebilir belki. Kastilya sabunu, zeytinyağından elde ediliyor ve normal sabunların verdiği kuruluk hissini tamamen yok ediyor. Aktarlarda ve bakım marketlerinde rastlamak mümkün kendisine.

Peki “Kastilya sabunu nasıl kullanılır?” Sizin için farklı kullanımlarını araştırdık.

1- Saçlarınıza şampuan uygulamak istemiyorsanız kastilya sabununu deneyebilirsiniz. Sabun, saçlarınızın zor taranmasına neden olabilir ancak içeriğindeki zeytinyağı saçlarınızı besleyecektir.

saci_taramak

2- Bitkilerinizdeki böceklenmeyi gidermenin de bir yolu aynı zamanda. Su ile kastil sabununu köpürtüp bitkilerinize püskürtebilirsiniz. Temizlenmiş de olacaktır hem.

bitki

3- Sıvı bulaşık deterjanınıza da bir alternatif. Bulaşıklarınızı kastil sabunu ve su ile yıkayabilir onları hem parlatabilir hem de temizleyebilirsiniz.

sabun

4- Yapılan araştırmalara göre kastil sabununu tepeden tırnağa vücudunuzun her bölgesine uygulayabilirsiniz. Vücut temizliğinde kullandığınız takdirde içeriğindeki zeytinyağı, cildinizi pırıl pırıl yapacaktır. Nemlenmesi de cabası.

dus-kabini-lekeleri

5- Kastil sabunu sadece saçlarınıza değil köpeğinizin tüylerine de iyi gelebilir. Evcil hayvanınızı kastil sabunu ile yıkayabilir ve tüylerinin parlamasını sağlayabilirsiniz.

köpek_dili

6- Kendi çamaşır deterjanınızı da yaratabilirsiniz çünkü kastil sabunu ile çamaşır da yıkanabiliyor. Ancak eğer bu işlemi makinede yapacaksanız, makinenizin içinde yıkadıktan sonra sirke döküp bir tur döndürün deriz çünkü bu işlem makinenize zarar verebilir.

camasir