Kil Maskesinin 6 Faydası

Magnezyum, kalsiyum, demir, silis, potasyum gibi mineraller açısından zengin bir malzeme olan kil; doğanın cilt için sunduğu mucizelerden biridir. Antik çağlardan beri kullanılıp cildin yeniden yapılanmasına yardımcı olan kil, maske olarak uygulandığında ne gibi faydalar sunabilirmiş yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

İşte kil maskesinin 6 faydası…

  1. Yağı Dengeler

Cildin doğal olan yağ üretimi cilt sağlığı için faydalıdır, ancak gereğinden fazla yağlanma mevcutsa kil maskesi uygulamak sizin için iyi bir önlem olabilir. Düzenli olarak uygulanan kil maskesi; cildinizdeki fazla yağın alınmasına, cildinizin arınmasına ve daha aydınlık bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Siz de cilt bakım rutininize kil maskesini katarak cildinizdeki yağ dengelenmesini sağlayabilir, daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

  1. Cilt Rengini Düzenler

Cildinizdeki ton farklılıklarından şikâyetçiyseniz ve bu durumu fondöten, pudra gibi seçeneklerin yardımıyla kapatmaya çalışıyorsanız sizi daha doğal ve etkili bir yöntem olacak kil maskesiyle tanıştırmak isteriz. Kil maskesi, düzenli olarak uygulandığında cilt rengindeki bozuklukların giderilmesine yardımcı olur. Siz de kil maskesi uygulayarak cildinizdeki ton farklılıklarından kurtulabilir, dengeli bir görünüme sahip olabilirsiniz.

  1. Gözenekleri Sıkılaştırır

Kadınlarda ve erkeklerde en yaygın olarak görülen cilt problemlerinden biri olan genişleyen gözeneklere kil maskesinin etkisiyle dur diyebilirsiniz. Düzenli olarak kil maskesi uygulayarak özellikle burun üzerinde oluşan gözenekleri sıkılaştırabilirsiniz. Bu sayede kötü görünüm ve sağlıksız ciltten kurtulur, cildinizi dış etkenlere karşı daha hazırlıklı hale getirebilirsiniz.

  1. Ölü Derilerden Kurtarır

Sağlıklı bir cildin olmazsa olmazı peeling, kil maskesinde de mevcuttur. Doğal bir peeling sayılan kil maskesi sayesinde cildinizi ölü derilerden arındırabilir, cilt hücrelerinizin onarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede uzun yıllar genç kalan, parlak ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz.

  1. Solgunluğu Giderir

Gün içinde diğer insanlardan en sık duyduğunuz cümleler arasında “Hasta mısın, biraz solgun görünüyorsun?” cümlesi yer alıyorsa ve bu durumdan rahatsızsanız kil maskesi ile tanışmak size iyi gelebilir. Düzenli uygulanan kil maskesi, cilt hücreleri arasındaki oksijen alışverişini ve kan dolaşımını hızlandıran bir etkiye sahiptir. Bu sayede kil maskesi, cildinize renk ve canlılık kazandırmakta oldukça maharetlidir. Siz de solgun cildinizden allık gibi seçenekler sayesinde kurtulmayı deniyorsanız bunun yerine kil maskesinden yararlanmayı ve konuyu içten çözmeyi deneyebilirsiniz.

  1. Saçları Güçlendirir

Genellikle yüz bakımında kullanılan kil maskesi, saç derisine uygulandığında da mucizeler yaratabiliyor. Sönük, kırılgan ve seyrek saçlara sahipseniz bir miktar kilden yararlanmayı deneyebilirsiniz. Saç diplerine düzenli olarak uygulayacağınız bir miktar kil sayesinde saçlarınızın beslenmesini, güçlenmesini, daha ipeksi olmasını ve gürleşmesini sağlayabilirsiniz.

Kil Maskesi Nasıl Kullanılmalıdır?

Kil maskesinin faydalarından yararlanabilmek için mutlaka düzenli olarak uygulamanız gerekir. Eğer ki hassas bir cilde sahipseniz kil maskesini haftada 1 kez yatmadan önce uygulayabilir, yağlı ve karma bir cilde sahipseniz haftada en fazla 2 kez uygulayabilirsiniz.