Kıyafetlerinizin Uzun Ömürlü Olması İçin Bunlara Dikkat Edin!

Hani şu en sevdiğiniz kazağınız, hani şu eskise de atmalara kıyamadığınız pantolonunuz… Peki o sararan beyaz bluzunuz? Eminiz giysileriniz atmaya vicdanınızın razı olmadığı giysilerle doludur. Onları son kullanma tarihlerine götüren elim kullanım hatalarından korumak sizin elinizde. Giysileri daha uzun süre kullanmanın yollarını sizin için araştırdık.

1- Fermuarlı giysileri yıkarken, fermuarın kapalı olmasına özen gösterin. Çamaşır makinasının döndürme hızı ile fermuar, giysinizin kumaşına zarar verebilir. Kapatırsanız bu zarar yarıya inecektir.

sıkışan fermuarlar

2- Bu söyleyeceğimiz pek hijyenik gelmeyecek farkındayız ama giysileri az yıkamak onların kullanım ömrünü de uzatıyor. Ne kadar çok su ve deterjanla buluşursa, o kadar çok yıpranma oranı da artıyor.

kiyafet

3- Mümkünse çamaşır kurutucunuzu az kullanın. Çamaşırları doğal ısısında kurutmamak ve aşırı ısı yüklemesi yapmak, deforme olmalarına neden olabilir.

eski-kiyafetler

4- Giysileri uzun süre kullanmanın yollarından biri de onları doğru askılara asmak. Bazı metal askılar, giysilerinizin omuz başlarında izlere neden olabilir. Tahta askı kullanmak, çamaşırlarınızın ömrünü uzatacaktır.

kıyafet

5- Giysilerinizi sıcak su ile yıkamak onların ömrünü kısaltabilir. Bunun yerine soğuk su ile yıkayıp esnemelerine mani olmuş olursunuz.

kiyafet-tuyolari