Makyaj Öncesinde Uygulamanız Gereken 6 Adım

İyi yapılmış bir makyaj sayesinde ruhen daha iyi hissedebilir, fiziken çok daha hoş görünebiliriz. Peki iyi makyaj nedir? Hoş bir ruj sürmek, ona uygun bir far, allıkla tamamlamak mı? Bunlar da önemli elbette ama daha da önemli bir aşama var ki o da makyaj öncesinde uygulamanız gerekenler… Makyajın kalıcılığı, cilt sağlığı gibi konularda önemli yere sahip makyaj öncesi uygulamaları nelermiş gelin birlikte öğrenelim.

İşte makyaj öncesinde uygulamanız gereken 6 adım…

1. Temizleyin

Makyaj sonrası temizlik kadar makyajın iyi görünmesi için öncesinde yapılacak temizlik de son derece önemlidir. Bu nedenle işe öncelikle cildinize uygun, iyi bir cilt temizleyicisi ile başlayın.

2. Nemlendirici Uygulayın

İyi bir makyaj muhteşem sonuçlar doğursa da cilt sağlığınızı kötü etkileyebilir. Bu nedenle makyaj öncesinde yüzünüze nemlendirici uygulamak size hem önemli ölçüde koruma sağlayacak hem de makyaj için harika bir baz oluşturacaktır. Siz de makyaj öncesinde cildinizi mutlaka nemlendirmeyi unutmayın.

3. Ağız ve Diş Bakımını Tamamlayın

Makyajınızı tamamladıktan sonra aklınıza gelen, yapmanız gereken diş fırçalama, canınızı sıkmasın diye önceden halletmeye dikkat edin. Süreceğiniz rujun daha iyi görünmesi için dişlerinizi iyi bir şekilde temizleyin, dudaklarınıza nemlendirici sürerek ya da minik bir fırçayla fırçalayarak ölü derilerden kurtulun.

4. Yüz ve Göz Bazı Kullanın

Özellikle yaz aylarında yapılan makyajın kalıcı olması için iyi bir yüz ve göz bazını mutlaka Kullanın. Makyaj öncesinde uygulayacağınız makyaj bazı sayesinde makyajınızın daha profesyonel görünmesini sağlar, makyajınızın dağılmasını önler, renklerin daha çarpıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Güneş Korucuyucu Kullanın

Yaz aylarında güneşin zararlı etkilerinden korunmak için makyaj öncesinde yüzünüze mutlaka iyi bir güneş koruyucu sürün. Cilt tipinize uygun bir güneş korucuyu sayesinde yaz mevsimine tam anlamıyla uygun bir makyaj yapın.

6. Yardımcı Ürünleri Temizleyin

Makyajınızın daha iyi görünmesi ve cildinize zarar vermemesi için kullanacağınız spatula, fırça, sünger gibi ürünlerin temiz olmasına dikkat edin. Makyaj yapmak için ellerinizi kullanacaksanız ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın. Bu sayede cildinizde oluşacak çeşitli sorunları engeller, makyajın kusursuz olmasını sağlarsınız.