Makyajınızı Temizleyecek 6 Doğal Yöntem

Makyaj yapıp iyi görünmeyi her ne kadar sevsek de cildimizi korumak için temizleme aşamasına daha çok dikkat etmemiz ve bu aşamada mümkün olduğunca doğal yöntemler kullanmaya yönelmemiz gerekir. Kimyasal içeren makyaj temizleyicilerinden vazgeçerek hem daha hesaplı bir şekilde hem de kolay yaşlanmayan, sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkün.

İşte makyajınızı derinden temizleyip cildinizi besleyecek, 6 doğal yöntem…

1. Zeytinyağı

Yemek yapımında en sağlıklı seçeneklerden biri olan zeytinyağı, cildiniz için de doğru bir tercih olacak! Parmak uçlarınızla yüzünüze birkaç damla zeytinyağını yayın, daha sonra bir pamuk yardımıyla makyajınızı silmeye başlayın. Bu yöntem sayesinde derinlemesine bir temizliğin ilk adımını atabilir son olarak yüzünüzü zeytinyağlı bir sabunla yıkayarak makyajınızdan tamamen kurtulabilirsiniz.

2. Vazelin

Çok eski zamanlardan beri kullanılmaya devam edilen vazelini, makyaj temizleme malzemesi olarak da kullanabilirsiniz. Mümkünse doğal, ev yapımı bir vazelin ve bir pamuk yardımıyla zorlu makyajları dahi çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda cildinizin nemlenmesine de yardımcı olan vazelinden yararlanmak için siz de daha fazla geç kalmayın.

3. Ilık Süt

Rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olan sütü bu kez cildinizin rahatlaması için hazırlamaya ne dersiniz? Birkaç yemek kaşığı sütü ılık hale gelinceye kadar ısıtın. Daha sonra pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Özellikle gözlerinizde olan yoğun makyajın kolayca, tahrişe yol açmadan çıkmasını sağlayan bu yöntem sayesinde temiz cildinizin keyfini çıkarın.

4. Badem Yağı

Tıpkı zeytinyağı gibi cildi besleyen seçeneklerden biri olan badem yağı, makyaj çıkarma aşamasında iyi bir yardımcıdır. Özellikle yağlı cilde sahip olanların bu etkiyi yok etmesine yardım eden badem yağını yüzünüze parmak uçlarınızla yaydıktan sonra bir pamuk yardımıyla uygulayabilir ve makyajınızı güzelce temizleyebilirsiniz.

5. Jojoba Yağı

Makyaj temizlerken bakım yapmayı da kim istemez? O halde hemen jojoba yağı ile tanışmalısınız! Makyajınızı çıkarmak için en etkili ve en doğal malzemelerden biri de doymuş yağ asitlerince zengin olan jojoba yağıdır. Bir yemek kaşığı jojoba yağı ve iki yemek kaşığı su ile hazırladığınız karışımı bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayın. Bu yöntemden düzenli  faydalanarak cildinizin pürüzsüz bir görünüm ve esnek bir form kazanmasına yardımcı olun.

6. Bebe Yağı

Bebeklerin hassas cildine uygun olarak hazırlanan bebe yağı ile makyajın kötü kimyasallarından kurtulun. Bebe yağını bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayarak hassas formülü sayesinde tahrişe yol açmadan tüm makyajınızı temizleyin.