Makyajla Uyumanın 5 Zararı

Birçok kadın, kısacık bir an için bile olsa saatlerce makyaj yapmayı göze alır. Yaptığı makyajın kusursuz olabilmesi için uzunca uğraşır, tüm detayları özenle halleder; ancak iş o makyajı çıkarmaya geldiğinde değişir. Saatlerce yapılan makyajı birkaç dakika ayırıp da çıkarmak dünyanın en zor işi olur ve üşenilir de üşenilir… Eğer siz de böyleyseniz derhal toparlanmanızı diliyoruz; çünkü makyajlı bir şekilde uyumanın birçok zararı mevcut. Nedir o zararlar diye merak ediyorsanız buyurun satırlarımızın devamına…

1. Maskara ve Göz Farı ile Uyursanız…

Kusursuz bir makyajın en önemli detaylarından biri de maskara ve göz farını uygun bir şekilde uygulamaktır. Ancak unutulmamalıdır ki kusursuz bir göz çevresinin en önemli detayı da göz makyajını iyi bir şekilde çıkarabilmekte gizlidir. Maskarayı çıkarmadan uyuduğunuzda kirpiklerin önemli ölçüde zarar görüp dökülmesine neden olursunuz, aynı zamanda temizleme işleminin çok daha zor bir sürece girmesine… Gece boyunca gözlerinizde kurumaya başlayan maskara ve göz farı daha zorlu bir leke gibi olacağından temizleme sırasında gözlerinizin tahriş olmasına ve gözlerinizde çeşitli alerji reaksiyonlar görülmesine neden olur.

2. Fondöten ile Uyursanız…

Fondöten, tüm cilt kusurlarını kapatıp daha iyi görünmenize yardımcı olan en önemli makyaj malzemelerinden biridir. Ancak cilt kusurlarını kapattığı gibi cildinizin hava alacak tüm noktalarını da kapattığı unutulmamalıdır. Gece uykusu sırasında yenilenmeye çalışan cildiniz her zamankinden daha fazla havaya ihtiyaç duyar. Eğer ki bu süreçte yüzünüzde temizlenmeyen fondöten mevcutsa cildiniz görevini yerine getiremez ve kısa zamanda çeşitli cilt sorunları ve erken yaşlanma gibi ciddi sonuçlar ile karşılaşırsınız.

3. Allık İle Uyursanız…

“Makyaj yapmayı hiç sevmem, bir allık süreyim yeter.” diyenleri böyle alalım. Sadece allık kullanıyor olsanız bile gece uyumadan önce allığınızı iyi bir şekilde temizlemeniz şart. Aksi takdirde gece uykusu sırasında cildinizin nefes almasını önler, kaşınma ve kabarma gibi cilt sorunlarının oluşmasına neden olabilirsiniz.

4. Ruj ile Uyursanız…

Bilinen en sık yanlışlardan biri de ruj kullanımının dudaklar için yararlı olduğudur. Bu nedenle birçok kadın rujunu silmek yerine yatağa girerken yeni bir kat ruj sürmeyi bile tercih etmektedir. Ancak ruj, dudakların kurup çatlamasına neden olur. Gece uyumadan önce rujunuzu iyi bir şekilde temizleyip iyi bir dudak nemlendiricisi sürerek dudaklarınızın çok daha hoş görünmesini ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Kaş Kalemleri ile Uyursanız…

Düzgün ve sağlıklı kaşlar; çehrenizin çok daha hoş görünmesini, bakışlarınızın daha anlamlı olmasını sağlayan önemli bir etkendir; ancak bunu sağlamak için kaş kalemleri kullanıyorsanız dikkat! Kaşlarınıza şekil vermek için kullandığınız kaş kalemlerini iyice temizlemez ve uykuya dalarsanız kısa zamanda kaşlarınızın dökülmesine ve kaş aldırırken çok daha şiddetli bir acı hissinin oluşmasına neden olabilirsiniz. Bu durumu yaşamak istemiyorsanız kaş temizliğini de dikkatli bir şekilde yapmalı, uykuya gönül rahatlığı ile dalmalısınız.