Menopozda Ateş Basmasına İyi Gelen Bitkiler

Ostrojen hormonunun azalmasıyla, mevcut döngünün değişmesi pek çok ani reaksiyona neden olabilir. Menopoz belirtileri denince ilk akla gelen işaretlerden biri ani ateş basması. Menopoz dönemindeki kadınların yaşadığı sorunlardan biri olan ateş basmasına iyi gelen bitkileri sizin için derledik. Kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Adaçayının faydalarından biri gece terlemesine ve ateş basmasına iyi gelmesi. Düzenli kullanımda metabolizmayı düzenliyor ve menapozun olumsuz etkilerini azaltıyor. Menopoz psikolojisi deyince ilk akla gelenlerden biri de sinir, stres. Stresten kurtulmanın yollarından biri civanperçemi olabilir. Civanperçeminin faydası siniri azaltması ve vücudu rahatlatması. Rahim kanserini önleme özelliği ile sıradaki bitkimiz nergis. Menopozu geciktiren bitkilerden olduğu biliniyor. Menapoz aynı zamanda uykusuz gecelerin de sinsi vesilesi olabilir. Uyku sorununa iyi gelen bitkilerden biri anason. Malum, kafayı boşaltmak konusunda üstad 🙂

adaçayı

Şimdi size farklı bir bitkiden bahsedelim. Türkiye’de de artık bulunabiliyor. Kızılderili kadınların ezelden beri iyi olmak için kullandıkları, özellikle ilerleyen yaşlarda fayda sağladığı bilinen kızılderiliotu. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle nam salmış ancak aynı zamanda soğuk algınlığına iyi gelen bitkilerden.

Finali de maydanoz ile yapalım. Ödem söktürücü, kilo verdirici, sağlık dostu maydanoz aynı zamanda menapozun etkilerini de dindirebilir. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta, tansiyonu düşürmesi. Bu nedenle ölçülere ve kullanım şekline dikkat!

maydanoz

Sağlıklı yaşama dair tüm detayları, uzman doktorlar ışığında pek çok röportaj videosu ile sizinle paylaşmaya devam ediyoruz. Menopozun belirtilerinden alternatif tıp önerilerine kadar pek çok soruyu Op. Dr. Pınar Tokatlıoğlu‘na sorduk. Yanıtlarını izlemek için linklerin üzerine tıklayın.