Cildimize Sonbahar Dokunuşu; Evdeki Malzemelerle Kolay Maske Tarifleri

Kozmetik ürünler hayatımızı kolaylaştırıyor, bunu inkâr etmiyoruz. Ancak bu “hayat kolaylaştırma” meselesini illa çok uzaklarda aramaya da gerek kalmayabiliyor. Yapmanız gereken tek şey, mutfağınıza gitmek. Hazır yaza veda edip, sonbahara göz kırparken gelin şöyle güzel bir cilt bakımı yapalım.  Açın dolabı, kileri, erzak dolabını; yapın güzel bir cilt bakımı!

cilt bakımı önerileri

Salatalıkları şöyle daha yakınımıza alalım…

Salatalığın cilt üzerindeki mucizevî etkisi malum. Sadece salatalık kabukları ile cilde canlandırıcı bir maske yapmak mümkün. Daha detaylı bir yaklaşımda bulunmak isteyenler için bir de tarif verelim istedik. İhtiyacınız olan iki şey; yoğurt ve salatalık. Salatalıkları rendeleyin ve üzerine yoğurt dökerek güzelce karıştırın. Yüzünüze eşit miktarda sürün ve yaklaşık 20 dakika bekleyin. Sonra mı? Siz sessizliğinizi koruyun; cildinizin aynaya yansıması yeterince konuşacaktır.

Olur olur, bal gibi olur…

Ünlülerin tercihinde sıra; bal maskesi. İhtiyacınız olan bir tatlı kaşığı bal bir adet yumurta sarısı. İkisini güzelce karıştın ve yüzünüze uygulayın. Yaklaşık on dakika beklettikten sonra, yüzünüzü yıkayın ve nemlendirici sürün. Aynı uygulamayı saçınıza da yapabilirsiniz. Sonuç yüzünüzü güldürecektir.

Gliserin mucizesi…

Gliserinin yumuşatıcı etkisi ile balın sakinleştirici etkisi bir araya geliyor ve ortaya şahane bir onarıcı maske çıkıyor. İhtiyacınız olan bir adet limon, 3 çorba kaşığı bal ve gliserin. Limon suyu ve balı çırpın. Az miktar gliserini ilave edin ve karıştırın. Ardından cildinize uygulayın ve 10 dakika bekletin. Sonuçtan memnun kalacaksınız.

Kırışan sadece kıyafetleriniz olsun…

Cildiniz kırışmasın! Şimdi cildinize “ütü” etkisi yaratacak bir maske önerisi veriyoruz. İhtiyacınız olan bir yumurta sarısı, bir tatlı kaşığı bal, üzüm çekirdeği yağı ve yoğurt. Tüm malzemeleri karıştırın ve 20 dakika kadar cildinizde bekletin. Ancak dikkat, eğer cildiniz hassas ise dikkatli olun; bu maske cildinize uygun olmayabilir!

Hassas ciltlere hassas maske…

Cildiniz esen rüzgârdan nem mi kapıyor? Mevsimler sağ olsun, cildimiz huysuzlanmaya bahane arıyor; hava soğuk olur kurur, sıcak olur nemini kaybeder, rüzgârlı olur çatlar… Hassas ciltler için bir önerimiz var. İhtiyacınız olan yulaf ezmesi ve yoğurt. İkisini bir güzel karıştırın ve cildinize sürün. Yaklaşık 10-15 dakika bekleyin. Cildiniz sakinleşecektir.

Doğal olarak arının…

Cildinize istediğiniz uygulamayı yapın. Eğer zemin temiz değilse hiçbir işe yaramayacaktır. Önce cildinizi arındırın. İşte işin “peki ama nasıl” kısmı… İhtiyacınız olan zeytinyağı, süt, toz şeker ve limon. Hepsini güzelce harmanlayın ve küçük dairesel hareketlerle cildinizi arındırın. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, uygularken ekstra hassasiyet gösterin ki cildiniz çizilmesin.

Eğer malzemeler elinizin altında değilse, hiç endişelenmeyin çünkü hepsi bir tık yakınınızda. Migros Sanal Market‘ten, dilediğiniz ürünü siz seçin, biz gönderelim.