Normal ve Sezaryen Doğum Karşılaştırması

Zorlu bir hamilelik sürecini geride bırakmak üzeresiniz. Minik bebeğinizi kucağınıza almak için sabırsızlanıyorsunuz. Ona sağlıkla, kolay bir şekilde kavuşabilmenin heyecan dolu hayallerini kuruyorsunuz. Hastaneye giderken olması gereken doğum çantası, bebeğinizin odası, kıyafetleri derken tüm hazırlıklar hazır; ama en önemli detaya belki hâlâ karar veremediniz. Evet, bebeğinizi dünyaya getireceğiniz doğum yönteminden bahsediyoruz. Normal doğum mu tercih edeceksiniz, yoksa sezaryen doğum mu? Bu soru kafanızın içinde haftalardır çarpışıyor, bir türlü sonuca ulaşamıyorsanız size yardımcı olacak birkaç bilgi yazımızın devamında!

1. Biri Doğal, Diğeri Risklidir!

Normal doğum, hiçbir tıbbi müdahale gerektirmeyen tamamen doğal bir yöntemle bebeğin doğması demektir. Sezaryen doğum ise cerrahi yöntemler ve anestezi etkiler gibi birçok tıbbi müdahale içerdiğinden birçok riski de beraberinde getirebilmektedir.

hamilelikte-beslenme

2. İyileşme Süreci Hızlıdır!

Normal doğum sonrasında hastanede kalma süreci az, iyileşme süreci çabuk olur. Doğum sonrasında ya çok az bir ağrı hissedilir ya da ağrı problemi ile hiç karşılaşılmaz. Sezaryen doğum ise içerdiği birçok cerrahi müdahale nedeniyle şiddetli ağrılara neden olabilmektedir.

hamile-sporu

3. Bebeğin Sağlığına Etkisi

Yeni doğan bebeklerde görülen solunum problemleri normal doğumda daha az görülmektedir. Normal doğum, bebeğin daha sağlıklı bir akciğere sahip olmasına katkıda bulunur. Normal doğumla doğan bebeklerin ileriki yaşamlarında astım, laktoz intoleransı gibi problemleri yaşama olasılığı sezaryen doğumla doğan bebeklere göre daha azdır.

hamilelik-tup-bebek

4. Kanama Miktarı Değişir

Normal doğum sonunda görülme olasılığı olan kanamanın miktarı daha az olmaktadır. Sezaryen doğumda ise bu miktar bir litreye yakın olabilmektedir.

hamilelik

5. Annenin Kaygı Düzeyi

Normal doğum yöntemi genel olarak anne adaylarının korktuğu bir seçenektir. Bu nedenle annede depresyon, anksiyete gibi durumların görülme riski artabilmektedir. Sezaryen doğum yöntemi ile anne adayı psikolojik açıdan kendini daha rahat hisseder.

Hamilelik

6. İdrar Kaçırma Sorunu

Normal doğum yapan kadınlarda ıkınma süresi uzun olduysa sonrasında idrar kaçırma riski sezaryen doğum yapan kadınlara göre daha fazla görülür.

Genel olarak bakıldığında her iki doğum yönteminin de kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu durumda öncelik olarak istekler değil, doktorun öngördüğü kararlar doğrultusunda hareket etmeniz en doğru yöntem olacaktır. Minik bebeğinize sağlıkla kavuşmanız dileğiyle…