Ruj Seçerken Dikkat Edin: 5 İpucu

Kadınların makyaj tutkusunun en önemli malzemeleridir renk renk rujlar. Yapılan makyajın tamamlayıcısı, makyajı gösteren en önemli detaydır. Bu nedenle doğru bir ruj seçimi ile harika görünebilmeniz, yanlış bir ruj seçimi ile her şeyi berbat edebilmeniz mümkündür. Neyse ki biz doğru bir ruj seçimi için dikkat etmeniz gereken detayları sizin için derledik. İşte 5 ipucu.

1. Rengine Dikkat Edin

Ruj seçiminde sevdiğiniz renklerden ziyade teninize, içinde olduğunuz mevsime ve diğer makyaj malzemelerinizin uyumuna göre karar vermek en doğrusu olacaktır. Örneğin yaz mevsimindeyseniz daha açık renk ve parlatıcı özellikteki rujları; kış mevsimindeyseniz daha koyu renk ve mat özelliğe sahip rujları tercih edebilirsiniz ya da göz makyajınız ağır ise rujunuzu daha soft seçimlerden yana kullanabilirsiniz.

migrostvblog_rujrenkleri_v1_020617

2. Mekana Dikkat Edin

Kıyafet seçimi yaparken nasıl ki gideceğiniz mekana göre alternatifler oluşturuyorsunuz, aynı kural makyaj seçimi için de geçerli. Örneğin eğer ki resmi bir davete katılacaksanız daha mat özellikteki rujları tercih edebilir, eğlenceli bir gece davetine katılacaksanız ışıltılı ve parlatıcı özellikteki rujları tercih edebilirsiniz.

migrostvblog_rujrenkleri_v3_020617

 

3. Mutlaka Deneyin

Bayılarak seçtiğiniz ruj, kutusunda çok iyi görünüyor olabilir; ama sizin asıl dikkat etmeniz gereken nokta, rujun ten renginizle gösterdiği uyumdur. Bunun için beğendiğiniz ruju bileğinizin ya da avuçlarınızın iç kısmında deneyip teninizle uyum gösterip göstermediğinden emin olmalısınız.

migrostvblog_rujrenkleri_v2_020617

4. Saç Renginiz de Önemli

Ruj seçiminde saç renginiz de en az ten renginiz kadar önemlidir. Açık sarı saçlara sahipseniz açık pembe ya da kırmızı meyve tonlarındaki rujları; koyu kestane saçlara sahipseniz şeftali tonlarındaki rujları; kızıl saçlara sahipseniz şeftali ya da bronz tonlarındaki rujları; siyah saçlara sahipseniz kırmızı tonlarındaki ve parlatıcı özellikteki rujları tercih edebilirsiniz.

pemberuj

5. Cilt Tipinize Dikkat Edin

Eğer ki yağlı bir cilde sahipseniz parlatıcı özellikteki rujları tercih edip gereksiz bir parlaklığa neden olmak yerine mat özellikteki rujları tercih etmelisiniz. Kuru bir cilde sahipseniz ekstra yağlı ya da likit rujları tercih edebilirsiniz.

makyaj-malzemeleri

 

6. Diş Sağlığına Dikkat Edin

Ruj seçimini yaptığınızda dudaklar ile birlikte dişlerinizi de ön plana çıkaracağınızı unutmayın. Koyu renkli ruj seçimi için dişlerinizin beyaz görünmesi oldukça önemlidir. Dişleriniz yeteri kadar beyaz ve sağlıklı görünüyorsa koyu renkli rujları gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.