Saç Düzleştirici Kullanırken Bunlara Dikkat: Saçınızı Farkında Olmadan Yıpratıyor Olabilirsiniz!

Saç düzleştirici… Özellikle kıvırcık ya da şekli belli olmayan saçların kurtarıcısı ve hatta kimine göre yüzyılın icadı. Neden çünkü fön makinasının verdiği kabarma ve elektriklenmeyi de yok ediyor. Zararlı mı? Saç uzmanlarına göre çok. Vazgeçebiliyor muyuz? Yok! E o halde bari zararlarını aza indirelim. Nasıl mı? Belki bu hataları yapıyor olabilirsiniz, bir göz atın isterseniz.

1- Saç düzleştirici satın alırken ‘seramik’, ‘turmalin’, ‘titanyum’ gibi kelimeleri çok önemsemiyorsanız aman dikkat. Düzleştiricinizin kutusunda bu ibarelere özellikle dikkat edin çünkü onlar saçınıza verilen zararı en aza indiren özellikler.

duzlestirici-ile-hafif-dalgali-sac-yapimi

2- Yine bir satın alma hatası ile devam edelim. Üzerinde mutlaka sıcaklık göstergesi olan düzleştirileri tercih edin. Saçınıza uyguladığınız sıcaklığı kendiniz ayarların, otomatik olmasından kaçının.

sac-modasi

3- Düzleştirici kullanmanın altın kuralı; nem yok! Nemli saça düzleştirici uygularsanız saçınız  yanar ve dahası kötü kokar. Düzleştirmeden önces saçınızın tamamen kuruduğuna emin olun.

parlak-saclar-icin-maske

4- Saç düzleştirici kullanmadan önce kuru şampuan, saç spreyi ya da benzer bir saç ürünü kullanırsanız saçınız yağlı gözükecek ve yapışacaktır. Buna saç uçlarına sürülen yağlı serumlar da dahil.

sac-bakimi

5- Saçınızın aynı bölgesine defalarca düzleştirici uygulamayın. Baktınız kıvrılma konusunda inat ediyor, ara verip diğer tutama geçin ve soğumasına izin verin. Üst üste kullanımlar saçınızı yıpratabilir.

sac-bakimi-onerileri

6- Saç düzleştiricinizi düzenli aralıklarla temizliyor musunuz? Seramik yüzeyin temizlenmesi, saçınıza olan zararı azalttığı gibi düzleştiricinizin de ömrünü uzatır. Alkol ile temizleyebilirsiniz ya da seramik zemine uygun bir yüzey temizleyici.