Saçların Kolayca Uzaması için 7 Farklı Yöntem

Saçlarımız, güzelliğimizin en önemli detaylarından biri. Onları her ruh haline, her kombine göre şekilden şekle sokmak, renkten renge boyamak bizim için çok ayrı bir keyif. 

 Zaman zaman mutluluğumuzu ya da mutsuzluğumuzu yansıtabildiğimiz bir tablo adeta. Saçlarımızdan; mutlu anlarımızda rengarenk bir tablo oluşturabilirken mutsuz anlarımızda onlara kolayca kıyıp kestirerek renksiz, tatsız bir tablo oluşturabiliyoruz.

kahverengi-sac

Yoksa siz de bir anlık delilik sonucunda o renksiz tabloya geçiş mi yaptınız? Çok pişmansınız ve hemen uzasınlar mı istiyorsunuz?  Ya da hiç sebepsiz yere kısa saçlarınızdan sıkılıp artık uzun saçlara sahip olmak istiyorsunuz belki de? Tamam, hadi şöyle oturup sakinleşin ve sıraladığımız önerileri güzelce okuyup uygulamaya başlayın!

İşte saçların kolayca uzaması için 7 farklı yöntem;

1) Banyo Sırasında Suyun Sıcaklığını Değiştirin

Evet, tam olarak kendinize küçük sürprizler yapın. Nasıl ki soğuk duş ya da kışın yüzülen deniz, vücudun kan dolaşımı için faydalıysa saçlarımız için de ani sıcaklık değişimleri o denli faydalı olabiliyor.
Saçlarınızı soğuk su ile duruladığınızda ölü hücrelerin atıldığı yenilenme süreci başlıyor, böylece saçlar kolayca uzuyor.

sac-yapmak

2) Sık Sık Kestirin

“Ben saçlarımı uzatmak istiyorum, neden sürekli kestireyim ki?” diyebilirsiniz; ancak bu işlem sağlıklı uzama sürecinin temelini oluşturuyor. Saçlarınızı en fazla 2 ayda bir süre ile kestirirseniz daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olarak uzama sürecini de kısaltmış oluyorsunuz.

sac-sekillendirme

3) Yıkama Esnasında Masaj Yapın

Duş sırasında işinizi aceleye getirmeden kendinizi şımartmaya ne dersiniz? Saçlarınızı yıkarken saç diplerine parmak uçlarınızla yapacağınız yavaş bir masaj ile saç köklerinizi uyararak saçın çabuk çıkması için harekete teşvik edebilirsiniz.

kadinlarda-sac-sekillendirme
 
4) Bitkisel Yağlar Tercih Edin
 

Saç köklerinizi uyarmak, saçlarınızın daha güçlü ve daha kısa sürede uzamasını elbette istiyorsunuz değil mi? O halde bitkisel yağlardan edinseniz iyi edersiniz. Jojoba, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, argan yağı gibi yağlar ile duş sırasında ya da hemen öncesinde saç diplerine yapacağınız masaj ile kan akışını hızlandırıp saç diplerinizi besleyebilir daha sağlıklı ve uzun saçlara çok kısa süre içerisinde sahip olabilirsiniz.

sac-modelleri

5) Doğru Bir Beslenme Şart

Çabuk uzayan sağlıklı saçlar için yapacağınız dış etmenler kadar vücudun içerisi için yapacağınız etmenler de oldukça önemli. Sağlıklı saçlar için vücudunuzu içten fethedip mutlu etmenin meyvesini uzayan saçlarınızla alabilirsiniz.

Et, süt, yumurta gibi besinlerin bolca bulunduğu protein ağırlıklı bir beslenme programı ile kolay uzayan sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

erkeklerde-sac-bakimi

6)
 Saç Şekillendiricilerinden Uzak Durun

Biliyoruz, saçlarınızı şekillendirmek sizin için çok büyük bir keyif; ama saçlarınız böyle hissetmeyebilir.
Isı veren bu aletler ile yıpranıp gittikçe güçsüzleşen saçlarınız size söyleyemese bile bu durumdan oldukça rahatsız olacak ki fark ettiyseniz hiç uzamıyor olabilirler!

sac-bakimi

7)
 Tarama Sürecini Önemseyin

Saçlarınızı doğru bir tarakla doğru hareketlerle taradığınızda saç diplerinizdeki kan akışını uyararak saç köklerinize saçınızın ihtiyacı olan besinlerin ulaşmasını sağlar ve onların kısa sürede güçlü bir şekilde uzamasına yardımcı olursunuz.