Saçların Yağlanmasını Önleyen 6 Çözüm Önerisi

Kişisel bakımın en önemli detaylarından biri olan temiz ve bakımlı saçlar; saçlarınızın aşırı yağlı yapısından dolayı sizin için çok uzak bir ihtimal gibi görünüyor olabilir. Eğer durum böyleyse üzülmeyin; çünkü bazı püf noktalarına dikkat ettiğinizde saçlarınızdaki yağlanmayı azaltmak sizin elinizde. Nasıl mı? İşte detaylar:

1. Hafif Yiyecekler Tüketin

Saçların aşırı bir şekilde yağlanmasına sebep olan faktörlerden biri de beslenme alışkanlığının yağlı ve sağlıksız yiyeceklerden oluşmasıdır. Bu nedenle eğer ki saçlarınızın aşırı yağlanmasından şikâyet ediyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var. Yağlı yiyecekler yerine daha hafif yiyecekler tercih eder, vitamin açısından yoğun, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenirseniz saçlarınızdaki yağlanmadan fark edilir oranda kurtulabilirsiniz.

2. Soğuktan Yana Olun

Saç derisi, ısı ile karşılaştığı zaman daha fazla oranda yağ üretimine başlar. Bu durumu önlemek için saçlarınızı sıcak su yerine ılık, hatta soğuk su ile yıkarsanız ya da yüksek ısıya sahip şekillendiricilerden kaçınırsanız saçlarınızdaki yağlanmanın azalmasını sağlayabilirsiniz.

3. Çok Taramayın

Gün içerisinde saçlarınızla sürekli oynadığınızda saç derisindeki yağların saç tellerinize ulaşmasını hızlandırırsınız. Bu nedenle sık sık taradığınız ya da sık sık dokunduğunuz saçlarınız kısa sürede yağlanır. Yağlanmayı önlemek için ideal olanı evden çıkarken hazırladığınız saçlarınızı gün içerisinde en fazla 1-2 kez daha düzeltmek olacaktır.

4. Doğru Kullanın

Saçlarınızı şekillendirmek için saç köpüğü, jöle veya saç spreyi gibi malzemelerden yararlanmak istiyorsanız bunları doğru kullanmaya gayret edin. Bu ürünleri saç diplerinizden uzak bir şekilde kullanarak ideal bir şekle saçlarınızın yağlanmasına sebep olmadan ulaşabileceğinizi unutmayın.

5. Sabah Yıkayın

Saç dipleri, geceleri daha fazla yağ üretimi yapar. Dolayısıyla yatmadan önce banyo yapsanız bile yeni güne gözünüzü açtığınızda saçlarınızı yağlı olarak bulabilirsiniz. Gün içerisinde saçlarınızın çok fazla yağlandığından şikâyet ediyorsanız saçlarınızı evden çıkmadan önce yıkamayı deneyin.

6. İyi Durulayın

Saçlarınızı çok iyi bir şekilde temizlediğinizi düşünüyor olabilirsiniz, peki aynı şey durulama aşaması için de geçerli mi? Eğer ki saçlarınızı iyi bir şekilde durulamaz, onları şampuan kalıntıları ile baş başa bırakırsanız kısa zamanda yağlanmasına davetiye çıkarabilirsiniz. Bu nedenle durulama aşamasında saç diplerinden uçlarına kadar hiçbir şampuan kalıntısı kalmadığına dikkat edin.