Saçlarınız da Çiçek Açsın: Bahar Aylarında Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Toprağın uyanmaya başladığı bahar aylarında biz de ruhen ve bedenen uyanış yaşar bir canlılık ve yenilik peşinde oluruz. Yenilenme ve canlılık için atacağımız adımlardan ilki elbette saçlarımızda yapacağımız değişiklikler olur.
Eğer siz de bahar aylarının gelişi ile birlikte saçlarınızın da doğa kadar canlanması gerektiğini düşünüyorsanız işinize yarayacak 6 öneri yazımızın devamında…

  • Nemlendirin

Kış mevsiminin donduran soğuklarından sonra tıpkı cildiniz gibi saçlarınızın da yıprandığını unutmayın. Soğuk günlerde kuruyup yıpranan saçlarınızı yeniden canlandırmak için iyi bir saç kremi edinerek onlara nem desteği sağlayın. Düzenli olarak uygulayacağınız nem desteği ile saçlarınızı yenileyerek yeni bir mevsime hazır olun.

  • Rutin Bakım Uygulayın

Bunun için en iyi yöntemlerden biri, ideal bir saç maskesi uygulamaktır. Saçlarınızın özelliğine ve ihtiyaçlarına göre uygulayacağınız bir saç maskesi sayesinde saçlarınızda kış boyunca oluşan tüm yorgunluğu yok edebilir, bahar mevsimine şahane bir başlangıç yapabilirsiniz.

  • Kestirin

Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzayabilmesi için düzenli aralıklarla kestirmeniz gerekir. Bahar mevsimine geçerken kestireceğiniz saçlarınız daha kolay canlanacak ve sağlıklı olacaktır.

  • Kurutma Makinesini Azaltın

Yüksek ısıya sahip şekillendiricilerin saç sağlığınıza ekstra bir zarar verdiğini bilirsiniz, eğer ki sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız bu aletlerin kullanımını mümkün olduğunca azaltmakta fayda var. Malum, bahar ayları ile artık güneş yüzünü daha fazla göstermeye başlayacaktır. Bu durumda ıslak saçlarınızı kurutma makinesine teslim etmek yerine güneşe teslim etmeyi deneyerek saç bakımı konusunda büyük bir değişiklik yapabilirsiniz.

  • Isıyı Düşürün

Özellikle kış aylarında saçlarınızı yüksek sıcaklıkta bir suyla yıkamaktan hoşlanıyor olabilirsiniz; ancak bundan saçlarınızın pek hoşlanmadığını unutmayın. Kış boyunca akan sıcak su ve soğuk havalar arasında kalan saçlarınızın yıpranmasını biraz olsun yok etmek için bahar aylarının gelişi ile birlikte onları daha ılık, hatta soğuk suyla yıkamaya başlayın. Böylece saç diplerinizdeki kan dolaşımını harekete geçirerek saç köklerinizi canlandırır, aynı zamanda kuruma ve kepeklenme gibi sorunlara veda edersiniz.

  • Krem ve Şampuan İkilisi

Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız şampuanın sadece temizlik için olmadığını bilmeniz gerekir. Saçlarınızın yapısına özel, besleyici özellikte bir şampuan seçin. Saçlarınızı bu şampuanla yıkadıktan sonra bakım yağları ile destekleyin. Bu basit yöntemler sayesinde bile saçlarınızın bahar mevsimine hazır hale geldiğini göreceksiniz.