Sağlıklı Saçlar Hayal Değil: Saç Dökülmesini Önleyen 6 Yiyecek

Saç dökülmesi. İster genç olun, ister yaşınızı almış. İster saçınızı sık boyatın, isterseniz boya saç ucunuza bile değmesin. Saçlar dökülür, sebepli de olsa sebepsiz de olsa dökülür. Bunu önlemenin yolları saç bakım maskelerinden geçiyor olsa da içten de beslenme şart. Sizin için saç dökülmesini önleyen yiyecekleri listeledik.

1- Somon, içerdiği yüksek lif ve doğal yağlar ile tam bir saç dostu. Saçlarınızın parlamasına ve doğal yollar ile beslenmesine yardımcı olur.

Kremalı Somon Balığı

2- C vitamini ve demir, saç için iki önemli ihtiyaç. Bunların ikisini aynı anda barındıran, size ve saçınıza güç veren kim olabilir? Ispanak! Tüketelim, tükettirelim.

ıspanaklı_yumurta_tarifi

3- İçerdiği zengin çinko ile sıradaki kurtarıcımız istiridye. Çinko, saçımızın dökülmesini önleyen güçlü bileşenlerden. Doğa yollar ile çinko tüketerek saç sağlığımızı koruyabiliriz.

istiridye

4- Kabak çekirdeği yağının, saçın uzamasını ve saç tellerinin kalınlaşmasını sağladığını biliyor muydunuz? Zeytinyağı da bilinen bir gerçek ancak özellikle kabak çekirdeği yağı sanırız oldukça iddialı.

kabak_çekirdeği

5- Deniz yosununun da saç uzatma ve dökülmeyi önlemede etkili sonuçlar doğurduğu söyleniyor ancak bunu zannederiz maske olarak yapmak gerekir. Deniz yosunu yenir mi yahu? :S

pembe_sac

Finalde de saç bakım maskelerinde bahsetmeden geçmeyelim. Sizi bekleyen pek çok doğal bakım maskesi var. Tarifleri izlemek için tıklayın!