Sinemanın “Kurtarıcı” Kadınları

Kadınların mücadeleci ruhlarını bilmeyen yoktur. Her alanda güçlü duruşlarıyla pek çok sorunun üstesinden kolayca gelen kadınlar birkaç işi aynı anda halledebilmeleri ile de hayranlık uyandırırlar. Hastalıklar ile mücadeleleri, iş sorunları ile mücadeleleri ya da sevdiklerini korumak adına verdikleri mücadeleler, yani kısacası hayatla mücadeleleri pek çok edebiyat ve sinema eserine de konu olmuştur. Hayatın perdeye yansıması olan sinema filmlerinde karşımıza çıkan, hepimizde hayranlık uyandıran, belki de bize örnek olan ya da hayatımızın bir noktasında iz bırakan kadın karakterlere bir göz atalım. Nedir bu unutulmayan güçlü kadın karakterlerinin sırrı?

Kuzuların Sessizliği – Clarice Starling rolü ile Jodie Foster

Kuzuların Sessizliği gibi kült bir filmde baş kahraman Hannibal Lecter’dan daha çok adından söz ettirmeyi başarmış Clarice Starling. Kanibalist bir seri katili şaşırtarak dize getiren Clarice Starling, ufak tefek bir yapıya sahip olmasına rağmen görevini yaparken devleşen bir dedektif karakterdir. Sinema tarihinde önemli bir iz bırakarak seri katillerin karşısında bile kadınların ne denli mücadeleci ruha sahip olduklarını izleyiciye başarıyla yansıtmıştır.

kuzuların_sessizliği

Alien – Ellen Ripley rolü ile Sigourney Weaver

Yaratık serisinde Sigourney Weaver tarafından canlandırılan Ellen Ripley karakteri, bilim kurgu sinema tarihinin ilk kahramanlarından biri sayılmaktadır. Ancak onu unutulmaz kılan bu değil, onun savaşçı bir kadın, aynı zamanda bir anne olması ve en önemlisi bir kurtarıcı olması, sinema perdesinde unutulmazların arasında kalmasını sağlamıştır.

alien

Ejderha Dövmeli Kız – Lisbeth Salander rolü ile Noomi Rapace

Ejderha Dövmeli Kız’ın belleğimizde yer etmesinin sebebi elbette dövmesi değil, onun fotoğrafik hafızalı, oldukça yetenekli olmasıdır. Bir kadının canı acıtıldığında neler yapabileceğinin sinemada vücut bulmuş hali olan karakter, üstün zekası ile de izleyicileri hayran bırakmıştır.

ejderha_dövmeli_kız

Mor Yıllar – Celie Johnson rolü ile Whoopi Goldberg

Sinema tarihinin en etkileyici “kadın filmlerinden” biri olan “Mor Yıllar” filmindeki Celie karakteri, kadın gücünün nasıl geliştiğinin sinematografik bir kanıtıdır. Tartışmasız güçlü ve şefkatli yapısı ile mücadelenin ne demek olduğunu bir de Celie izleyicilere göstermiştir.

mor_yıllar

Kill Bill – The Bride / Beatrix Kiddo rolü ile Uma Thurman

Öldüğü sanılan ancak dört yıl sonra komadan uyanarak düğün gününde kendisine yapılanları hatırlayan karakterimiz intikamının peşine düşer. Dövüş ustası olan kahramanımız hayatta kalma mücadelesi ile akıllarda kalmış ve sinema tarihine damgasını vurmuştur.

kill_bill

Elizabeth: Kraliçe Elizabeth rolü ile Cate Blanchett

Tarihe hiç evlenmemiş İngiliz Kraliçe olarak geçen I. Elizabeth’in biyografisi olan filmde iktidar mücadelesini başarıyla seyirciye aktaran karakter, unutulmazlar arasında yerini almıştır.

kraliçe_elizabeth

Girlfight : Diana Guzman rolü ile Michelle Rodriguez

İçinde yetiştiği toplumun etkisiyle şiddet eğilimine sahip olan Diana Guzman karakterinin, bu yönünü yararlı bir şekilde kullanmaya karar vererek spora yönelmesini konu alan filmde; hayatla mücadele ve cinsiyet – temsil konuları işlenmiştir.

girl_fight

Resident Evil: Alice rolü ile Milla Jovovich

Biyolojik silahlara karşı mücadele eden ve insanlığı koruma görevini üstlenen kahramanımız Alice baş döndüren dövüş sahneleri ile gücünü ortaya koymaktadır. Filmin tüm serisinde başına gelen tüm olumsuzluklara göğüs geren kahramanımız insanlığın umudu haline gelmiştir. Kadın kurtarıcıların önemli bir yere geldiği sinemada Alice de adını kurtarıcıların arasına altın harflerle yazdırmıştır.

resident_evil

The Matrix Revolutions : Niobe rolü ile Jada Pinkett Smith

Filmin baş kahramanı olmasa da Niobe en az ana karakterler kadar iz bırakıcı… Güçlülük ve özgürlüğün birleşimini sembolize eden Niobe en az Matrix kadar hafızalardan silinmeyecek gibi görünüyor.

matrix

Aeon Flux : Aeon Flux rolü ile Charlize Theron

Mücadeleci kadın ruhu ile bir kez daha yüz yüze geldiğimiz filmde Aeon Flux, ailesinin intikamını almak için harekete geçiyor ve seyircileri beyaz perdeye kilitliyor. Tüm sorunların üstesinden gelmeyi başaran karakterimiz yine hayata dair umudumuz oluyor.

charlize_theron

Peki kadınların sinemadaki güçlü temsillerinden bahsetmişken mutfaktaki güçlü temsillerinden bahsetmemek olur mu? Hem bu filmleri izlememiş olanların keyifle ekran karşısına geçtiklerinde atıştıracak bir şeyler ellerinin altında olsa fena mı olur? İşte size bu şahane filmlerle enfes bir uyum yakalayacak leziz atıştırmalık önerilerimiz var! Hem pratik hem leziz atıştırmalık tariflerimiz için MigrosTV’yi takip etmeye devam edin.

Baharatlı Yemişler

http://migrostv.migros.com.tr/mac-seyreden-esini-mutlu-et-baharatli-yemisler/

Ispanaklı Dip Sos Tarifi

http://migrostv.migros.com.tr/ispanakli-dip-sos/

Hindi Sosisli Sandviç

http://migrostv.migros.com.tr/hindi-sosisli-sandvic/