Sokağa Çıkıyoruz: Tarz Sahibi Olmanın 4 Basit Yolu

Bazen caddede yürürken gözünüze bazı insanlar ilişir ve saçıyla, makyajıyla, kıyafetiyle bir bütün olduklarını ve muhteşem gözüktüklerini düşünürsünüz. İşte siz de onlardan biri olabilirsiniz. İnsan sürekli değişip gelişiyor. Tarzımız ise nasıl gözüktüğümüzü ve kim olduğumuzu tanımlıyor. Eğer ergenlik döneminizde yanlış seçimler yaptığınızı düşünüyorsanız bugün farklı seçimler yaparak kendinizi yeniden tanımlayabilirsiniz.

Peki ama kişisel tarzımızı yansıtabilmek ve geliştirmek için işimizi kolaylaştırabilecek stil tüyolarını biliyor muyuz?

1. Mevcut Gardıropla Yola Çıkın

Bütün gardırobu atarak sıfırdan başlamak çözüm değil. Öncelikle içinde kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetlerinizi seçin. Bu parçaları farklı durumlarda giyebileceğiniz diğer parçalarla eşleştirin. Çoğu kadın bir an için aşık oldukları kıyafetleri alarak daha sonra hiçbir şekilde kullanamıyorlar. Böyle kıyafetlerden ziyade çok yönlü ve uyarlanabilir kıyafetlere ihtiyaç duyarız. Bu nedenle kendinize şu soruları sorun:

“Bu parça da neyi seviyorum?”

“Onları giydiğimde ne hissediyorum?”

“Herhangi bir deseni var mı?” (Benzer renkler ve şekilleri tespit et)

“Gelişmekte olan bir tarzın var mı?” (Vintage, glam, ilginç gibi.)

Bu sorulara cevap verdiğinizde zaten içinizde olan stil duygusunu keşfedebilirsiniz.

kıyafet

2. Aksesuarlar Önemli

Bir sonraki adım bu kıyafetler ile çalışmak ve karıştırmak. Anahtar parçaları farklı farklı şekillerde karıştırmanın yollarını arayın. Beklenmedik kombinler yaratabilmek adına takı ve aksesuarları kullanmayı unutmayın. Aksesuarlar kıyafetler şekil değiştirir ve adeta dönüşür. Eğer dikiş makinesi kullanabiliyorsanız kıyafetlerinizin düğmelerini değiştirebilir, etek uzunluğunu yeniden boyutlandırabilir ve kıyafetlerinizde yaka, payet gibi rötuşlar, basit ve hızlı değişiklikler yaratabilirsiniz.

taki-duzenleme

3. Kendi Stil Danışmanınız Olun

Stil sahibi olmak sadece bir gecede olur bir şey değil. Stiliniz zamanla oturacaktır. Bu yüzden sizinle benzer tarzlara sahip olan yazarları ve küratörleri keşfederek onlardan ilham alabilirsiniz. Ayrıca bu konu ile dergi ve bloglar okumakta iyi bir fikirdir.

stil_sahibi_olmak

4. Şık Parçaları Bir Araya Getirin

Moda ve stil arasında birçok fark olsa da ikisi de birbirini dışlayan şeyler değiller. Bir kez stilini tanımlamış olmak demek aynı eski parçaların üstüne yapışması demek değildir. Fakat modayı takip etmekte sürekli yeni hevesler peşine düşerek stilini arka plana atmak demek değil. Önemli olan yeni düzenlemelerle stil ve moda beraberinde elinde olan parçaları entegre edebilmek.

gece_ayakkabisi